AB İsrail gazı için Türkiye güzergahını masaya koydu: En ucuzu ve en süratlisi

Avrupa ülkeleri, Ukrayna’yı işgal etmeye başlayan Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için alternatif güzergahları kıymetlendiriyor. AB ülkeleri bu kapsamda ön plana çıkan İsrail ile temas kurmaya başladı. Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ve İtalya Başbakanı Mario Draghi İsrail’i ziyaret ederek bu ülkeden gaz ithalatını görüştü. BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran görüşmelerde gaz ithalatı için Türkiye üzerinden bir boru sınırı inşa ederek tedariğin sağlanması da seçenekler ortasında masaya yatırıldı.

İTALYA BASINI BAHSE GENİŞ YER AYIRDI

İtalyan basını da hususa geniş yer ayırdı. Ülke basınına nazaran İsrail gazını Avrupa’ya ulaştırması mümkün projeler ortasında Türkiye’den geçecek bir boru çizgisi da bedellendiriliyor. İtalya Başbakanı Mario Draghi ile İsrailli mevkidaşı Naftali Bennett bugün Kudüs’te görüştükten sonra yaptıkları açıklamada güç ithalatına değindi. Bennett “İsrail doğal gaz üreterek Avrupa’ya ve İtalya üzere ülkelere yardım edebilecek, bu şahane bir haber” dedi.

Draghi de “Rus gazına bağımlılığımızı azaltmak ve belirlediğimiz iklim amaçları doğrultusunda güç dönüşümünü hızlandırmak istiyoruz” dedi ve Doğu Akdeniz’deki gaz kaynaklarının kullanımı ve yenilenebilir güç geliştirilmesi için İsrail ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

DOĞU AKDENİZ’DE BİR GAZ VE PAK HİDROJEN BORU HATTI

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ise İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Rusya’yı güç konusunda Avrupa’ya şantaj yapmakla suçladı ve ekledi: “Ama Kremlin’in bu davranışı, Rus fosil yakıtlarına bağımlılığımızdan kurtulma kararlılığımızı güçlendirdi. Örneğin şu an İsrail ile güç işbirliğini artırma yollarını inceliyoruz.”

Von der Leyen, İsrail ile işbirliği içinde iki büyük projenin hazırlandığını belirtti ve bunları şöyle açıkladı: “İsrail’i Kıbrıs ve Yunanistan’a bağlayan, dünyanın en uzun ve en derin su altı güç kablosu. Bu vakitle yenilenebilir güçlerden elektrik üretimi sağlayacak… İkincisi ise Doğu Akdeniz’de bir gaz ve pak hidrojen boru sınırı. Bu hem Avrupa’nın hem de İsrail’in güç güvenliğine yapılan bir yatırım.”

‘TÜRKİYE-İSRAİL YAKINLAŞMASININ NEDENLERİNDEN’

İtalya basını da, İsrail gazını ülkeye getirebilmek için 3 opsiyon bulunduğunu ve bunlardan birinin Türkiye’yi içerdiğini yazdı.

La Repubblica gazetesi bu üç ihtimali; İsrail ile Kıbrıs-Yunanistan ortasındaki EastMed projesi, Mısır üzerinden gemilerle Avrupa’ya sıvılaştırılmış gaz taşınması ve Türkiye üzerinden boru çizgisiyle gaz ithalatı olarak sıraladı.

Il Manifesto gazetesi de birebir ihtimalleri saydığı haberinde Türkiye üzerinden boru sınırı seçeneği hakkında şu yorumu yaptı: “Erdoğan bundan memnun olur, İsrail’le yakın vakitte yine yakınlaşmasının nedenlerinden biri de buydu. Lakin İsrailliler onu dahil etme konusunda tereddütlü, Avrupa ise seve seve onsuz da yapar.”

TÜRKİYE SEÇENEĞİ HEM UCUZ HEM DE HIZLI

Il Manifesto gazetesi, Türkiye’den geçecek boru sınırı inşasının 1,5 milyar dolara mal olacağını ve 2-3 yıl içinde tamamlanabileceğini de vurguladı.

Finans gazetesi Vilayet Sole 24 Ore ise Kıbrıs ve Yunanistan’ı içeren EastMed projesinin 10 milyar euro’ya mal olacağını ve tamamlanmasının 6-7 yıl alacağını belirtti.

Il Sole 24 Ore ayrıyeten bu projeye Türkiye’nin itiraz ettiğinin, ABD’nin de kuşkuyla yaklaştığının altını çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.