ABD’den Sezgin Baran Korkmaz açıklaması: Akladığı paralarla Türkiye’de şirketler satın aldı

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Avusturya’dan iade edilen Türk iş beşerinin, 1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir halde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Amerikan vergi dairesinden alınan teşvikin 133 milyon dolarlık fazla kısmının Korkmaz’ın, Türkiye ve Lüksemburg’da denetim ettiği banka hesapları aracılık ederek aklandığı kaydedildi.

“VERGİ DAİRESİNDEN DOLANDIRDIKLARI PARAYLA LÜKS KONUTLAR VE ŞİRKETLER SATIN ALDILAR”

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye nazaran, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu şahısların vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks konutlar ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

“TÜRKİYE’DE BİR OTEL VE LÜKS VİLLALAR ALINDI”

Sahtekarlık yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıyeten, “Queen Anne” isimli bir yat, Türkiye’de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları tez edildiği belirtildi.

“Müsadere altına aldığımız Queen Anne yatını 10,1 milyon dolara sattık”
Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan “Queen Anne” yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish’in Ekim 2021 tarihli buyruğu uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa’daki öteki şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye nazaran, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, kimi üst seviye hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini tez ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal casuslara yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından denetim edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere palavra söylediğinin tezler ortasında yer aldığı belirtildi.

“KORKMAZ’I AMERİKAN VERGİ MÜKELLEFLERİ İSMİNE TAKİP ETTİK”

Adalet Bakanlığı Vergi Dairesi Başsavcı Vekili Stuart M. Goldberg, Korkmaz’ın iadesinin sağlanmasının, Amerikan halkını dolandırmaya çalışanları takip etmek, yakalamak ya da iadesini sağlamak için milletlerarası ortaklarla birlikte çalışmanın ortak bir emeği olduğunu tabir etti.

Bölge Başsavcısı Trina A. Higgins, Korkmaz’ı Amerikalı vergi mükellefleri ismine takip ettikleri ve Utah’a ABD Bölge Mahkemesinde adaletin karşısını çıkmasını sağladıkları için Adalet Bakanlığı Vergi Kısmı çalışanlarını takdir ettiklerini belirtti.

UTAH’TA US MARSHALS’IN GÖZETİMİNDE

Utah’ta hala US Marshals’ın nezaretinde olan Korkmaz’ın en kısa müddette hâkim karşına çıkartılarak hakkındaki savlar yüzüne okunacak.

Henüz mahkemeye çıkartıldığı teyit edilemeyen Korkmaz, hâkim karşısına çıkana kadar US Marshals’ın nezaretinde olacak.

Kaynak: Voice of Amerika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.