Almanya’dan 100 milyar euroluk savunma planı: Ayrıntılar ortaya çıktı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz yerel basına verdiği demeçte, Almanya’nın ordusuna 100 milyar euro yatırım yapma planının Berlin’in savaş gücünü değerli ölçüde genişletmesine müsaade vereceğini söyledi.

Der Spiegel’e nazaran, Alman Hava Kuvvetleri yeni Eurofighter jetleri, nakliye helikopterleri ve eskiyen Tornado çok gayeli uçak filosunun yedekleri için harcanmak üzere 40,9 milyar euro verecek.

Değiştirilenlerden bazıları ABD üretimi F35’ler olacak. Almanya ayrıca, hava savunmasını modernize etmek ve AB’nin uzaya dayalı füzesavar savunma sistemi olan TWISTER’ı geliştirmek istiyor.

İKİNCİ BÜYÜK YATIRIM DİJİTALLEŞMEYE

Rapora nazaran ikinci en büyük yatırım, komuta ve denetim sistemlerinin dijitalleştirilmesi olacak. Birlikler için yeni dijital radyolar ve yeni bağlantı uyduları da dahil olmak üzere öteki öğelere 20,7 milyar euro üzere büyük bir ölçü gidecek.

Alman Donanması 19.3 milyar euro alacak. Yeni Braunschweig sınıfı korvetler, F126 fırkateynleri ve Tip 212CD taarruz denizaltıları için ödeme yapılacak.

Donanma ayrıca keşif uçağı, su üstü gemileri için yeni bir füze silah sistemi ve denizaltılar için yeni bir uçaksavar sistemi istiyor.

Ayrıyeten çok maksatlı savaş botları ve modern denizaltı algılama sensörleri satın almayı planlıyor.

Özel fonun geri kalanı, birlikler, araştırma, geliştirme ve yapay zeka için daha güzel üniformalar ve taktik ekipman satın almak için kullanılacak

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.