Bakan Soylu: Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketine ait, “Tüm vilayetlerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, gerek tarım hasarları, yol, köprü, su üzere köylerimizin, kırsalımızın ve kentlerimiz ile köylerimizin ortasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır” dedi.

Sinop, Karabük, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce ve Bolu’yu vuran sel felaketinin akabinde bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Düzce’de incelemelerde bulundu. Günün sonunda ise Bakan Soylu, Düzce’de açıklamalarda bulundu. Sel afeti ile ilgili gelen ihtarlardan sonra tüm kamu kuruluşların alarm haline geçtiğini hatırlatan Bakan Soylu, “Vatandaşlarımıza görsel, işitsel tüm yayın organlarından gerekli bilgiler aktarılmıştır. AFAD’ın erken ikaz sistemi de 5 vilayette birinci kere kullanılmıştır. Bu sel afetinde iki kaybımız var. Birisi Kastamonu, birisi de Düzce’de. İnşallah en kısa müddette bulmak nasip olur. 2 bin 830 kişi tahliye edildi. 7 bin 860 işçi, 2 bin 191 araç, 6 helikopter ve bir beşerli keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut. 47 milyon 150 bin lira takviye ve yardım ödeneği çıkartıldı. 112’ye 3 bin 33 ihbar geldi” diye konuştu.

“GÜN GEÇTİKÇE TABLO AĞIRLAŞMAKTADIR”

Gün geçtikçe durumun kötüleştiğini söz eden Bakan Soylu, “Geçmiş sel afetlerine yönelik, insan kaybı yahut vatandaşlarımızın sele kapılması açısından onunla kıyaslanmayacak derecede bir durum kelam konusu. Bu farklı bir değerlendirmeye yol açmasın. Tüm vilayetlerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, bizim gördüklerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, tarım hasarları, yol, köprü, su üzere, köylerimizin, kırsalımızın ve kentlerimiz ile köylerimizin ortasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır. Altını çizerek bunu söz etmek istiyorum. Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo tasa vericidir. Yalnızca Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin, hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında olduğunu söyleyebilirim. Bu eser ve arazi açısından kıymetli. Bu türlü bir tablo ile karşı karşıyayız. Marmaris’teki yangının ölçütü kadar. Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her vilayette önemli bir çalışma içindeler” biçiminde konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarının da devam ettiğini söz eden Bakan Soylu, “Bu saat itibariyle 200’ün üzerinde arama kurtarma işçisi ile çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Metanet, sabır diliyorum. Gerçekten aileler ve yakınları için sıkıntı bir devir. Bu esnada Düzce’ye mahsus farklı bir durum kelam konusu. Düzce’mizin suyunu temin eden ana isale çizgisinde 4 kilometrelik kopukluk meydana geldi. Düzce Belediye Liderimiz, tüm kuruluşlar, el ele vererek inşallah bu gece yarısına kadar Düzce’nin suyunu verebilmesi için çalışıyor. 24 saat içinde, 4 kilometrelik bu sınırın yapılması kolay değil. Tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” tabirlerini kullandı.

“DÖNEM PERİYOT ELEKTRİK İLE SUYUN TEMASINDAN KAYNAKLANAN DERT OLUYOR”

Köylerde önemli hasar olduğunu söyleyen Bakan Soylu “Kaymakamlarımız, vilayet özel yönetimimiz, tüm kuruluşlar, köprüler, tahribatlar açısından kolları sıvamış durumdalar. En kısa vakitte köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik, su gitmeyen köylerimiz var ancak sayısı az. İki köye elektrik, 37 köye su verilemiyor. Düzce’nin tam merkezinde bulunan TOKİ’nin yaptığı bin 220 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktayı su bastı. Orada da elektrik yönetimi önemli bir çalışma ortaya koyuyor. 14 blok kaldı. Periyot dönem elektrik ile suyun temasından kaynaklanan problem oluyor. Onu da aşmaya çalışıyorlar. 3 tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telefi oldu. Onlar da bizim canlarımız. Sular çekildiği andan itibaren tarım hasarı ile ilgili net bir tabloyu ortaya koyacağız. Tüm vilayetlerimizde önemli bir çalışma kelam konusu. Vatandaşların meskenleri ile ilgili mağduriyetlerini de arkadaşlarımız, ilgili çalışma kümemiz çalışmalarını sürdürüyor. El birliği ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Allah bizi bir daha bu türlü afetle karşı karşıya bırakmasın” dedi.

“TÜRKİYE AFET BÖLGESİ”

Türkiye’nin afet bölgesi olduğunun altını çizen İçişleri Bakanı Soylu, “Heyelandan sele, sarsıntıdan çığa, Türkiye’nin her yeri afet bölgesi. Söylemek kolay değil lakin cennet vatanımızın kendine ilişkin, tabiatın ortaya koyduğu özellikler de kelam konusu. Daha bugün, madenle ilgili afet tatbikatı yaptık. Bu yıl afet tatbikat yılı. Türkiye’de birinci sefer yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz. Birçok tatbikat yapıyoruz, vilayet risk azaltma planlarımız var” diye konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.