BDDK’den donuk kredi kararı

BDDK’nin Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara Ait Yordam ve Temeller Hakkında Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik kapsamında, bankaların “donuk alacak” olarak sınıflandırması için kabul edilen eşik fiyat 100 liradan 2 bin 500 liraya yükseltildi.

TOPLAMININ YÜZDE 1’İNİ GEÇEMEYECEK

Buna nazaran, bir borçludan olan 2 bin 500 lira ve altındaki toplam alacak fiyatının “donuk alacak” sınıflandırılmasına natürel tutulması, bankanın ihtiyarında olacak. Lakin bu meblağ, borçlu müşterinin kelam konusu banka ve bankanın konsolide edilen finansal kuruluş niteliğindeki bağlı iştirakleri nezdindeki, iştirak hisseleri hariç bilanço içi borçları toplamının yüzde 1’ini geçemeyecek.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE EŞİK MEBLAĞ 500 TL’YE YÜKSELTİLDİ

Tüketici kredileri bakımından bu eşik fiyat ise 500 lira olarak uygulanacak. Tüketici kredilerindeki eşik fiyat ve uygulanan oransal hudut, ilgili kredi bazında dikkate alınacak. Kelam konusu fiyatlar her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık üretici fiyat endeksindeki artış oranı kadar ocak ayında artırılacak. Bulunan meblağlar kendisinden küçük en yakın yüzlük tamsayıya yuvarlanmak suretiyle uygulanacak.

DONUK ALACAK NEDİR?

Banka açısından ödenme ihtimali düşük ya da ödenemeyecek alacaklar, “donuk alacak” formunda tanımlanıyor.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.