Çan Belediye Lideri vazifeden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Çanakkale’nin Çan ilçesi Belediye Lideri CHP’li Bülent Öz’ü, hakkında rüşvet ve irtikap teziyle yürütülen soruşturmanın selameti açısından misyondan uzaklaştırdığını duyurdu.

Belediyeden ihale alan firma sahiplerinden rüşvet alındığı ve irtikap cürmü işlendiği argümanları üzerine Çan Belediye Lideri Bülent Öz hakkında Mülkiye Teftiş Kurulunca inceleme yapılarak Çan Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

EV KİRASI, MOBİLYA PARSI, ÇOCUKLARININ OKUL TAKSİDİ…

Soruşturma çerçevesinde, Lider Öz’ün, akrabası olan Ö.E.’ye belediyeden alacaklarının tahsili karşılığında ikamet ettiği meskenin kira, internet faturası ve mobilya bedellerini ödettirdiği ve bir şirketten ihaleler karşılığında daire aldığı belirlendi.

Ayrıca Bülent Öz’ün çocuklarının eğitim masraflarının belediyeden taahhüt işi alan öteki bir yüklenici tarafından karşılandığı, bir danışmanlık firmasına ödenecek fiyatın bir kısmını Öz’ün aldığı tespit edildi.

KURUL MİSYONDAN ALINMASINI TALEP ETTİ, BAKANLIK ALDI

Mülkiye Teftiş Heyeti ise şahitlerin ve söz sahiplerinin baskı altına alınmaması, hata kanıtlarının yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi ve yapılacak ön inceleme ve soruşturmanın selameti için Öz’ün süreksiz olarak misyondan uzaklaştırılmasını talep etti.

Bunun üzerine, yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan ve 1 Haziran’da çıkarıldığı hakimlikçe isimli denetim kuralıyla hür bırakılan Öz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla süreksiz olarak vazifesinden uzaklaştırıldı.

Görevden uzaklaştırma kararının, Anayasanın 127’nci unsuru ile Belediye Kanunu’nun 47’nci unsuru çerçevesinde alındığı öğrenildi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.