Çiftçiler çeltik tarlalarına dronla tohum atıyor

Ekimi sıkıntı alanlara tohum atmak için ya da sarp ormanlık alanda ağaç tohumu bırakmak için dronlar misyon yapıyor. Çeltik tarlaları da bunlardan biri.

Türkiye’nin çeltik üretim merkezlerinden Kırıkkale’deki çiftçeler de drondan dayanak alıyor. Kentteki çiftçiler, maliyetten ve vakitten tasarruf etmek gayesiyle tarlalarda dron ile ekim yapılıyor.

Kırıkkale’de dron ile çeltik ekim mesaisi başladı

Yaklaşık 5 bin dekarda ekim yapılacak Sulakyurt ilçesinde 15 gündür tarlalarını ihtimamla hazırlayan çiftçiler, su salma sürecinin akabinde çeltik tohumlarını toprakla buluşturdu. Yeşilli köyünde dron ile yapılan çeltik ekimine Sulakyurt Kaymakamı Kerem Tunçer ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz da katıldı.

Osmancık ve Baldo prinç yetişiyor

Yılmaz, kentte çeltik üretiminin tamamının Sulakyurt’ta yapıldığını söyledi.
Bölgede daha çok “Osmancık” ve “Baldo” çeşitlerinin yetiştirildiğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

“İşçi maliyeti düşüyor”

“Bu yıl çiftçimiz farklı bir sistemle dron ile ekim yapıyor. Bu bizim için çok kıymetli. Dron ile ekim hem emekçi ve yakıt maliyetlerinin düşürülmesi hem de tohumun homojen formda toprakla buluşması açısından çok büyük avantaj sağlıyor. Birinci kere uyguladığımız sistem. Tıpkı vakitte dron ile ilaçlama ve gübreleme süreçleri de yapılıyor. Yaptığımız hesaplamada, dron sayesinde 1 dekarda yaklaşık 3 litre yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Asıl maksadımız da bu. Üretimi artırmak suretiyle ilimiz ve ülkemizin iktisadına önemli katkılar sağlamaya çalışacağız.”


Dron kullanmak için bir ay kursa gitti

Tarlasını satın aldığı dron ile eken çiftçi Hasan Hüseyin Yılmaz da bu yıl yaklaşık 550 dekarda çeltik ekimi yaptığını belirtti. Yılmaz, “İşçilik ve başka maliyetleri düşürmek için dron kullanmaya karar verdim. Geçen yıl aygıtı kiralayarak 250 dekar alanda ekim yaptık. Maliyetlerin düştüğünü ve vakitten tasarruf ettiğimizi görünce bu yıl büsbütün drona geçtik. Kışın aygıtı aldım ve bir ay kursa katıldım.” dedi.

Bir aygıtla 500 dekar ilaçlanacak

Dron ile ilaçlama ve gübre atımı yapacağını da anlatan Yılmaz, “Çiftçiler olarak teknolojiden yararlanacağız. Hem kaliteli eser üretmek hem de maliyetten ve vakitten tasarruf etmek için çalışıyoruz. Dron ile diğer insanların işini de göreceğiz. Bu aygıt, günlük 500 dekar yer ilaçlıyor.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.