Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’da: Astana fotmatında Türkiye İran Rusya ortasında Yedinci Üçlü Tepe yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “TUR” ile İran’a geldi.

Erdoğan’ı, Mehrabad Memleketler arası Havalimanı’nda İran Petrol Bakanı Cevad Uci, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Genel Müdürü Reza Naghipour, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ve eşi Lale Örs ile büyükelçilik çalışanı karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Tahran’a geldi.

Ziyaret kapsamında, Türkiye-İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu Yedinci Toplantısı, Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin başkanlıklarında yarın Tahran’da yapılacak.

İlgili bakanların iştirakiyle tertiplenecek Kurul Toplantısı’nda, Türkiye-İran münasebetleri tüm taraflarıyla gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde, ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel ve global problemler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tıpkı gün Rusya Federasyonu Devlet Lideri Vladimir Putin’in de iştirakiyle İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin konut sahipliğinde Tahran’da düzenlenecek Astana formatında Yedinci Üçlü Tepe Toplantısı’na iştirak edecek.

Zirvede, Suriye’deki aktüel gelişmeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle gayret, siyasi tahlile yönelik gayretler, insani durum ve Suriyelilerin ülkelerine istekli geri dönüşleri bahislerinin istişare edilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tepe vesilesiyle Rus mevkidaşı ile ikili bir görüşme de gerçekleştirecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.