Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yoklama kaçağı gençlerimiz bedelli askerlikten faydalanabilecek

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık üç saat süren kritik toplantının akabinde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Son kabine toplantımızın akabinde ülkemiz ve milletimiz için iyi hizmetlere vesile olan programlara katıldım. Yabancı konuklarımızı ağırladık. Milletlerarası gündemle ilgili kritik görüşmeler yaptık.

Adalet teşkilatımızın güzide mensuplarıyla bir ortaya geldik. Tıpkı gün Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Tokayev’i külliyemizde konuk ettik, hemfikir olduğumuzu görmekten memnuniyet duyduk.

Engelli gençlerimizle buluştuk. 13 Mayıs’ta 39. vefat yıldönümünde üstat Necip Fazıl Kısakürek’i rahmet ve hasretle yad ettik.

Ülkemizin gurur verici yapıtlarından Rize-Artvin Havalimanını kardeşim Sayın Aliyev ve MHP Genel Lideri Sayın Bahçeli ve BBP Genel Lideri Sayın Destici ile 14 Mayıs’ta hizmete açtık.

Havalimanı 3 kilometrelik pisti ve 3 milyonluk yolcu kapasitesi ile Doğu Karadeniz’in gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Cezayir Başbakanı sayın Tebbun’u ağırladık. Salı günü BAE eski devlet lideri pir halifenin vefatı sebebiyle bu ülkeye taziye ziyaretinde bulunmak üzere gittik. Kardeşi ve Abu Dabi Emiri’ne başsağlığı ziyaretini gerçekleştirdik.

HAYATINI KAYBEDEN GENÇLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI BİLDİRİSİ

19 Mayıs’ta gençlerimizle ve başarılarıyla bizleri gururlandıran ulusal atletlerimizle Ankara’da coşkulu bir programla kucaklaştık.

Darülacezemizin temel atma merasimine katıldık, akabinde Kolombiya Cumhurbaşkanı ve ailesiyle bir ortaya geldik. Adana’da stadın dışında başka on binlerle, içinde on binlerle harika bir gençlik şölenine iştirak ettik.

Bu vesile ile gençlik şölenimizin akabinde yaşanan elim trafik kazasından, can kayıplarından duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. 3 tane kardeşimizi Hakk’a uğurladık. Kendilerine rahmet ve ailesi ve millete başsağlığı diliyorum. 41 yaralı evladımıza da Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Kaza sonrasında acımızı paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu vesile ile geçtiğimiz hafta Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın, 2 bronz madalya ile tarih yazarak dünya şampiyonu olan boksörlerimize şahsım ve milletim ismine tebriklerimi bilhassa iletmek istiyorum.

Toplamda Tekvando’da 19 madalya ile ekip halinde şampiyon olan atletlerimizi da tebrik ediyorum. Basketbolda şampiyon olan Anadolu Efes kadromuzu, 5. kez Avrupa şampiyonu olan Vakıfbank Bayan Voleybol ekibimizi şahsım ve milletim ismine tebrik ediyorum.

YOKLAMA KAÇAĞI GENÇLERE BEDELLİ MUŞTUSU

Ayrıyeten bugün sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına nazaran değişen oranlarda sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilir. Bakaya meşakkatine tahlil getiren bu uygulamanın güzel olmasını diliyorum.

MAHKUMLARIN KOVİD-19 MÜSAADESİ UZATILDI

Kabine toplantımızda açık cezaevlerindeki mahkumlar için uygulanan Kovid-19 müsaadeleri için de kıymetlendirme yaptık. Buna nazaran müsaadeleri 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz. Meclisimizin yasal düzenlemeyi en kısa müddette hayata geçireceğine inanıyorum.

“BU TOPRAKLARDAKİHAKİMİYETİMİZİ HALA HAZMEDEMİYORLAR”

Selçuklu’dan Osmanlı’ya oradan Cumhuriyete miras kalan Anadolu’da miras kaldığımızı sürdürmek için değişen kaideleri güzel okumalıyız. Ortadan geçen bu denli asra, yaşanan onca hadiseye karşın bu toprakların hakimiyetimizde olmasını hala hazmedemeyenler olduğu gerçeğini biz değil karşımızdakiler daima hatırlatıyor.

Özellikle 18. yüzyıldan itibaren verdiği gayretlerin yol açtığı yorgunluğa, yıpranmışlığa, ödediği bedele karşın insanımızın ulusal gayrete dört elle sarılmasının gerisinde tıpkı şuur vardır. Cumhuriyet devri boyunca hem geçmişten gelen yüklerin yükü, hem yeni devletimizin kuruluş sancıları sebebiyle demokratik ve ekonomik adımlarımızı oldukça yavaş atabildik.

Evvel çok partili siyasi hayata geçerek akabinde darbeler, siyasi istikrarsızlıklarla kesintiye uğratılsa da kendimize yeni bir yol çizdik. Tüm bu art plandan hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılı Türkiye 100 Yılı atılımı haline getirmek istiyoruz. Bu anlayışla Cumhurbaşkanlığı olarak Bağlantı Başkanlığı uyumunda kapsamlı bir 100 kutlama programı oluşturduk. Ülkemize son 20 yılda nasıl çağ atlattığımızı gösterecek “Yüzyılın işini 20 yıla sığdırdık” şiarıyla hayata geçireceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. yılına atfettiğimiz 2023 maksatları bizim için kısa vadeli atılımlarımızın birinci istasyonudur. Akabinde fethin 600. yüzyılı ve 2053 vizyonumuz geliyor. Gençlerimize emanet edeceğiz 2053 vizyonundan sonraki hayallerimiz ise 2071 vizyonumuzla taçlandıracağız. 2071 vizyonunu bizden sonraki jenerasyonlar ete kemiğe büründürecek, gayelerini oluşturacaktır.

“MUHALEFET MAKSAT VE VİZYONA SAHİP DEĞİL”

Muhalefet ise maalesef 1908’in bir adım ötesine geçememiş bir ruh haliyle istemezükçülük dışında rastgele bir amaç ve vizyona sahip değildir. Bizim büyük demokrasi ve kalkınma ihtilalinin eksiklikleri, hatta kusurları olabilir. Eksiklikleri tamamlayacak bir muhalefetle her şeyi konuşmaya hazırız. Hayırda yarışan, eser ve hizmet siyasetini merkeze alan bir idare anlayışının gereklerini yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz.

Yapılan her yatırıma bir kulp takan, getirilen her hizmete, gerçekleştirilen her projeye karşı çıkan, ortaya kayda kıymet program, hazırlık, teklif, niyet dahi koyamayan sığ bir muhalefetle karşı karşıyız. Bizim referansımız 20 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmet ve yapıtlardır. Muhalefet ise yüzyılımızın başındaki felakete, koskoca imparatorluğu felakete sürükleyen yaklaşımdır, zihniyettir.

Bugünkü dünyayı, aktörleri ve ilgileriyle kavramasını, ona nazaran siyasetler geliştirmesini beklemenin biraz boş hayal olduğunun farkındayız. Azıcık da olsa feraset, onurlu duruş beklemenin bir vatandaş sıfatıyla hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Düşün gerime deyip, milleti uçuruma sürükleyen siyaset üslubunun evresi kapanalı çok oldu. Muhalefete bu yüreği dünya ve bölgemizde yaşanan krizlerin, meşakkatlerin, çatışmaların verdiği anlaşılıyor. Türkiye’nin global ekonomik çalkantılardan, güvenlik telaşlarından, yıpratıcı siyasi çekişmelerden en az hasarlı çıkması için her türlü çabayı gösteriyoruz.

“HAYAT PAHALILIĞININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli problemlerle karşı karşıya kaldığımız gerçektir. Milletimiz bunu hak etmiyor. Bundan evvel külfetleri nasıl çözdüysek bunun da üstesinden gelmeyi biliriz.

Dar gelirli vatandaşlarımızı koruyacak bütün düzenekleri kuruyor ve işletiyoruz.

Bundan sonraki maksadımız insanımızın refah düzeyini artıracak adımlar olacaktır. Önümüzdeki ay yeni adımlar atacağız. Hayat pahalılığının insanlarımız üzerindeki yükünü hafifleteceğiz.

NATO’nun genişlemesi konusundaki yaklaşımımızın sebebi terörle uğraş konusundaki unsurlu tavrımızdır. Muhataplarımızın tamamına bu hassasiyetimizi tabir ettik.

Yunanistan’da birebir yanılgıyı yaptık.

“BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİ YOK”

Yunanistan ABD’ye F-16’ları Türkiye’ye vermeyin telkininde bulunuyor. Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Biz şahsiyetli, onurlu siyasetçilerle yola gideriz.Bundan sonrasını Miçotakis düşünsün.

Detaylar geliyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.