Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD ve Yunanistan’a sert reaksiyon: Yemezler!

  • Ankara’ya gelen Venezuela Devlet Lideri Maduro, güç vakitlerinde yardımcı olan Türkiye’ye takviyeleri için teşekkür etti. 
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik kararı için, “NATO teröre çanak tutan bir örgüt değildir” dedi. 
  • ABD’nin Yunanistan’a üs kurmasına da sert reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanı, “Rusya’ya karşı diyorlar. Yemezler” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Devlet Lideri Maduro ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Bugün imzalanan mutabakat zabıtlarıyla bağlantılarımızın hukuksal altyapısını daha da güçlendirdik. Venezuela ile kalkınma alanındaki işbirliğine de ehemmiyet veriyoruz.

Türkiye olarak bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da dost Venezuela halkının yanında olacağımızı söz etmek istiyorum. Temmuz ayı içinde de iade-i ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. 

“NATO TERÖRE ÇANAK TUTAN BİR ÖRGÜT DEĞİLDİR”

(İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği kararı) NATO bir güvenlik teşkilatıdır. NATO teröre çanak tutan bir örgüt değildir. İsveç bildiğiniz üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke pozisyonunda. Hatta bunların parlamentoları içerisinde bile teröristler var. İsveç devlet televizyonunda terörist başkanların söyleşisi yayınlandığı sürece, bunlara buyurun NATO’ya girin diyemeyiz. Birebir şey Finlandiya için de geçerli.

YUNANİSTAN’A SERT TEPKİ

NATO noktasında bizim Fransa ve Yunanistan’la yaşadıklarımızı biz bunlarla yaşamak istemiyoruz. Bakın 9+4 ABD üssü Yunanistan’da kuruluyor. Neden kuruluyor? Karşılıkları Rusya’ya karşı kuruluyor. Kusura bakmasınlar bunu yemezler! AB önemli manada Yunanistan’a silah dayanağı veriyor. Tıpkı vakitte ABD’nin de silah dayanağı var. Kime karşı? 

MADURO’DAN TEŞEKKÜR

Maduro ise şu sözleri kullandı: Ben yalnızca buradan şükranlarımı ekleyebilirim. Venezuela halkı ismine sizlere Sayın Cumhurbaşkanım şükranlarımı sunuyorum. Çünkü en sıkıntı anlarda, en büyük belirsizlik anlarında, pandemi vaktinde Türkiye her vakit bizim yanımızdaydı. Bize her vakit dayanak oluyordu. Biz bunu birlikte başladık. 2020 ve 2021 hakikaten çok güç yıllardı.

TÜRK YATIRIMCILARA DAVET

Bizim vatanımız kendini toparlama süreci içinde. Ekonomik istikrarımıza gerçek ilerlemeye başladık. Venezuela yine doğuyor. Siz, 2018’de Venezuela’ya geldiğinizde biz fırtınanın ortasında üzereydik. Tek taraflı yaptırımların merkezindeydik. Yaptırımlar çığ üzere üzerimize büyüdü. Daha sonra ben mevtle tehdit edildim. Öldürmeye kalkıştılar. Lakin bunun içinde Venezuela halkı kendi direnişi ve üstün şuuruyla oradaydı. Bu sayede de büyük bir güce sahipti. Türkiye’ye bu türlü bir vakitte geldik. Bütün yatırımcılara da diyorum Türkiye’nin bütün yatırımcıları Venezuela’ya gelsinler. Turizm için, petrol için, gaz için, madencilik için Türk yatırımcıları Venezuela’ya gelsin. Yasal yerimiz hazır. Bütün ekonomik tabanlarımız hazır. Bu bizim için artık açılım süreci. İki ülke ortasındaki bağlantıların açılım sürecindeyiz. TÜRKİYE İLE VENEZUELA ORTASINDA 3 MUAHEDE İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun huzurunda 3 mutabakat imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Lideri Maduro’nun başkanlığındaki baş başa ve heyetler ortası görüşmelerin akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki ülke ortasındaki mutabakatların imza merasimine geçildi.

Buna nazaran, “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Turizm Bakanlığına Bağlı Venezuela Devlet Turizm Şirketi Venetur Ortasındaki Mutabakat Zaptı” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Venezuela Turizm Bakanı Ali Ernesto Padron Paredes tarafından imzalandı.

İki ülke ortasındaki “Bitki Muhafaza ve Karantina Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Venezuela Üretken Tarım ve Yerler Bakanı Wilmar Castro Soteldo tarafından imza altına alındı.

İki ülke Merkez Bankaları ortasındaki “İşbirliği Mutabakat Zaptı” ise Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ve Venezuela Merkez Bankası Lideri Calixto Ortega tarafından imzalandı.

KAYNAK: AA, HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.