DİAYDER davasında 3 imama tahliye

Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle tutuklanan DİAYDER üyeleri hakkında açılan davanın dördüncü duruşması İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

4’u tutuklu olmak üzere 23 imamın yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya, tutuklu dernek lideri Ekrem Baran, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan, Silivri Cezaevi’nden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

İBB ÇALIŞANI ŞAHİT OLARAK DİNLENDİ

DHA’nın haberine nazaran, duruşmada şahit olarak dinlenen İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanı Esra Huri Bulduk, “İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’nde 20 yıldır çalışıyorum. Tıpkı telefon numarasını kullanıyorum. Telefonum birden fazla dernek, kurum ve bireylerde var. Beni muhtar, öğretmen, dernek lideri bireyler arayarak, muhtaçlık sahipleriyle ilgili bilgi verirler. Bizler de daha evvel yardım almış mı almamış mı denetim ederiz. Toplumsal yardım almamışsa nereye başvurulması gerektiğini söyleriz. Başvuranların konutuna gidilerek inceleme yapılır. Şayet nitekim gereksinimi varsa, takımlarımız toplumsal takviye yardımı yaparlar. Gereksinim sahipleri bize ulaştığında, ben de hayırseverlere bildiriyorum. Onlar da gereksinim sahipleri için zincir marketlerin 100-200 lira fiyatındaki alışveriş kartlarından gönderir. Bu kartlar İBB’nin toplumsal yardım kartlarından ayrıdır” dedi.

Enver Karabey, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Ben din adamıyım. Derneğimizin rastgele bir örgütle kontağı yok. Ben dinimin kurallarını uygular ve buna nazaran hareket ederim. Bunun dışına çıkmamız mümkün değil. Hiçbir yasa dışı örgüt ismine para da toplamadım. Cuma namazlarına katılmanın ve namaz kılmanın hata olmadığı açık ve net. Kapımız herkese açık. Bizler DİAYDER olarak elimize silah almadık” tabirlerini kullandı.

‘BİZE YAPILAN SUÇLAMALAR ADALETSİZLİK’

Dernek Lideri Ekrem Baran ise, “İslam doğrultusunda herkes yardım yapıyor. Bizler de bu biçimde insanlara yardım etmek istedik. Bununla ilgili hadis ve ayetler var. Dernek bu formda gereksinim sahiplerine yardım ediyor. Bize yapılan suçlamaların adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. Sıhhat meselelerim var, tahliye edilmesem bile isimli denetim kararlarının uygulanmasını talep ediyorum” diye konuştu.

TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİLER

Hafit Tunç, “Suçlamaları kabul etmiyorum. DİAYDER yasal bir dernektir. Örgütle alakam ve alakam yok. Cezaevinde bulunduğum müddette ailem ve ben mağdur oldum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

3 TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, Dernek Lideri Ekrem Baran’ın tutukluluk halinin devamına, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliye olan imamların haftada bir defa karakola giderek imza atmasına, birtakım tutuksuz sanıklar hakkındaki ‘ev hapsi’ isimli denetim kararlarının kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının ise devam etmesine karar verdi. Bâtın şahitler ‘Kartal’ ve ‘X-Tanık’ın dinlenilmesinden vazgeçildi. Evrak mütalaa hazırlaması için duruşma savcısına gönderildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.