Elektriği vatandaşa değerli satıp ucuza ihraç ediyoruz

Kilovatsaat başına elektrik 0.89 TL’ye ihraç edilirken, vatandaş bunu meskenlerde 1.89 TL’ye, ticarethanelerde de 2.74 TL’ye kullanmak zorunda kalıyor.

Yüksek elektrik fiyatları nedeniyle vatandaşlar faturalarını ödeyemezken, yurtdışına çok ucuza elektrik satıldığı ortaya çıktı. SÖZCÜ’nün yaptığı hesaplamalara nazaran, kilovatsaat (kWh) başına elektrik ihracatının ünite fiyatı 0.0559 dolar (89 kuruş) oldu. Şu anda kWh başına mesken düşük tüketim bedeli 1.26 TL, yüksek tüketim 1.89 TL ödeniyor. Ticarethanede de elektriğe ödenen bedel ise 2.74 TL.

DIŞ TİCARET FAZLASI

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği’nin (TET) datalarına nazaran, bu yılın birinci 2 ayında yapılan elektrik gücü ihracatı 45.2 milyon dolar oldu. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) datalarına nazaran ise ocak ve şubat aylarında yapılan elektrik ihracatının ölçüsü 807.788.000 kWh düzeyine ulaştı. Böylelikle kWh başına yapılan ihracatın pahası 0.0559 dolar oldu.

En fazla elektrik ihracatı yapılan 3 ülke sırasıyla Bulgaristan, Suriye ve Yunanistan olurken, yılın birinci 4 ayındaki toplam elektrik ihracatı bedeli 94 milyon dolara ulaştı. Bunların dışında TET bilgilerine nazaran, Adana Yumurtalık, Kayseri, Kocaeli ve Bursa hür bölgelerine de değerli ölçüde elektrik ihraç edildiği görüldü. TÜİK’in bilgilerine nazaran Türkiye 2021 yılında 243.8 milyon dolarlık elektrik ihraç ederken, 54 milyon dolarlık da elektrik ithal etti. 2020’de de 81.8 milyon dolarlık elektrik ihracatı, 55.5 milyon dolarlık da ithalat yapılmıştı.

Irak ve Suriye kıymetli pazar

Türkiye’nin elektrik ihracatında son yıllarda Irak ve Suriye daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Geçen yılın 10 ayında Irak’a 150 megavatlık elektrik ihraç edilmişti. Bu yıl da Irak’la 500 megavatlık elektrik satış mutabakatı yapıldı. Iraklı yetkililer bu mutabakatın 1.000 megavata çıkabileceğini söz ediyor. Bununla birlikte Suriye’de Türkiye’nin denetimindeki yerleşim ünitelerine de elektrik ihracı devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.