Engin Altay’dan hükümete: Nerede bu 88 milyar lira?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “1999 depreminden sonra, bir deprem vergisi uygulanmaya başladı. 88 milyar lira, bu devlet vatandaştan ‘deprem vergisi’ adı altında para topladı. Bu 88 milyar liradan deprem için kaç kuruş harcandı? Harcanmadı. Depremle ilgili tedbir bakımından hiçbir para harcanmadı. Depremle ilgili harcamadınız, Kızılay’ı güçlendirdiniz desek, Kızılay’ı tam bir enkaz yaptınız. Kızılay’ın kendisi bir afet oldu. Nerede bu 88 milyar” ifadelerini kullandı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

Hükümeti eleştiren Altay, “Bu hükümet, 12’nci yapılandırmayı yapıyor. Bu 20 yıllık iktidarda 12 yapılandırmaya gerek duymak, milleti ekonomik olarak felç ettiğinin açık bir itirafıdır. Millet ödeyemediği için bir kolaylık sağlayarak, ‘Ne koparırsak kârdır’ anlayışıyla bir süreci orta yerdeki hükümet götürüyor. 10’uncu maddeyle yeni deprem vergileri koyuyoruz. Orta yerde bir deprem var, yaraların sarılması lazım. İmkanı olanların da buna katkı sunması lazım” diye konuştu.

Altay, 1999 yılındaki Gölcük Depremi’nden sonra alınmaya başlanan deprem vergilerinin de amacına uygun kullanılmadığını belirterek, şunları söyledi:

‘KIZILAY’IN KENDİSİ BİR AFET OLDU’

“1999 depreminden sonra, bilindiği üzere bir deprem vergisi uygulanmaya başladı. 1999’dan beri 88 milyar lira, bu devlet vatandaştan deprem vergisi adı altında para topladı. Bu 88 milyar liradan deprem için kaç kuruş harcandı? Harcanmadı. Depremle ilgili tedbir bakımından hiçbir para harcanmadı. Depremle ilgili harcamadınız, Kızılay’ı güçlendirdiniz desek, Kızılay’ı tam bir enkaz yaptınız. Kızılay’ın kendisi bir afet oldu. Nerede bu 88 milyar?”

‘BECERİKSİZLİĞİNİZDEN VERGİLER DİĞER GİDERLERE AKTARILDI’

“İlk 2 yılını, AK Parti’den önceki hükümetler harcadı. Sonraki 20 yılda, 88 milyar lira vatandaştan toplanan deprem vergisiyle depremle ilgili hangi tedbiri aldınız, kaç kuruşunu buraya harcadınız? Deprem için topluyorsun, kendi beceriksizliğinden dolayı Hazine’nin diğer giderlerine parayı aktarıyorsun. Şimdi, vatandaştan yeni bir deprem vergisi için kanun çıkarıyoruz. Ortada toplanan 88 milyar var, ama hâlâ bugün, 6 Şubat depreminin üzerinden 32 gün geçmiş, Genel Başkan Yardımcımız, Kahramanmaraş Milletvekilimiz Ali Öztunç’u dinledim, halen Maraş’ta çadır feryadı var. Bu nasıl kafa, nasıl bir mantık?”

‘SUÇ İŞLEDİNİZ’

“Ciddi devletler, vatandaştan deprem vergisi toplarsa bu parayı deprem için harcar. Önlemeye kabiliyetiniz, kudretiniz ve kapasiteniz yoksa, bari deprem sonrası yara sarmak için; barınma, ısınma, gıda, seyyar mutfak, bunlara harcasaydınız. Harcamadınız, kusur işlediniz, suç işlediniz. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Vatandaştan bundan sonra toplanacak deprem vergilerinin, neyse ki seçime de 65 gün kaldığı için bizler, amacına uygun bir şekilde harcayacağımızı, kör kuruşun hesabını vatandaşa vereceğimizi, bütün bu iş ve işlemleri de şeffaf bir biçimde, hesap verebilirlik anlayışı içinde yapacağımızı da Millet İttifakı olarak taahhüt ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir