ESDER Lideri Mahmut Çelikus’ dan hipermarketlerin kurban satışı tüketici ve üreticiyi olumsuz etkiliyor açıklaması

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, hipermarketlerin kurbanlık satışının ve kurban kısmının üretici ve tüketiciyi olumsuz etkilediğini ileri sürdü.

Yazılı açıklamasında Kurban Bayramı’nda hipermarketlerin kurbanlık satışının ve kurban bölümünün üretici ve tüketiciyi olumsuz etkilediğini tabir eden Çelikus,

“Hipermarketler sermaye gücüyle çok ucuza aldığı maldan kurbanlık satışı sonucunda büyük oranda kar elde ediyor. Böylelikle üreticinin hak ettiği çıkarı sağlayamamasıyla birlikte besiciler bu dev yapı rekabetiyle baş edemiyor. Rekabetten kaçınan besici ve köylü halk kurbanlık hayvanlardan vazgeçiyor. Böylelikle hayvan üretiminin azalmasına ve insanımızın kıymetli et yemesine sebebiyet veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yurttaşları kurbanlarını bu işi yapan üreticilerden ve uygun kesim yapanlardan alarak toplumsal barışa dayanak vermeye davet eden Çelikus, “Bu sistem kasap esnafımızı da mağdur etmektedir. Kasapların kurbanlık bölümlerinden elde ettikleri gelir de boşa gitmektedir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.