Gaziantep’te ‘randevusuz muayene’ isyanı: Ya kuyruk, ya mevt

Gaziantep’te randevusuz muayene olabilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruğa girmek zorunda kalan vatandaşlar, “Ya bekleyeceğiz ya öleceğiz” tabirlerini kullandı.

SÖZCÜ’nün evvelki gün iktidarın yanlış sıhhat siyasetleri nedeniyle randevu alamadıkları için muayene kuyruğuna girenlerin zahmetini yansıttığı “Bu da sıhhatin faturası” haberinin akabinde, kuyruğun yaşandığı Göllüce Mahallesi’ndeki İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde birtakım tedbirler alındı.

Bu kapsamda daha evvel saat 7 olan hastaların kayıt sürecine 6’da başlandı.

Böylelikle dışarıdaki kuyruğun uzunluğu azaldı. Kayıt süreçlerinin daha süratli yapılabilmesi için iki yeni işçi görevlendirildiği açıklandı.

Ayrıca, yığılmayı önlemek için hastaların ilgili kısımlara yönlendirilmesini sağlayacak triyaj uygulamasına başlandı.

SURİYELİ HASTALAR KABUL EDİLMİYOR

Hastane yetkilileri, İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nden bölgedeki dar gelirli aileler ile akın köylerden gelen vatandaşların yararlandığını belirtirken, SGK’nın ödeme yapmaması nedeniyle Suriyeli hastalara ise acil dışında hizmet verilmediğini vurguladı.

Yetkililer, daha güzel hizmet verebilmek için Şehitkamil Belediyesi tarafından tahsis edilen toplumsal tesise diş ünitesinin taşınacağını, oradan boşalan alanın ise farklı branşlarda hizmet için kullanılacağını da vurguladı.

BİR AY BEKLESEM HASTANEDE NE İŞİM VAR?

Sabah gün ışımasıyla birlikte muayene kuyruğuna giren vatandaşlar ise Gaziantep Üniversitesi Hastanesi ve öbür devlet hastanelerinden randevu alamamaktan yakınarak şunları söyledi:

*Ben hemen ticari taksi çağırmışım, hastaneye gitmişim. Acil gitmişim ben. Adam bana diyor, ‘Sana bir ay sonraya randevu’ diyor.

*Bana fakat bir ay sonrasına randevu veriyor. Acil olmazsa benim orada ne işim var? Bir aya kadar gelsem aslında benim bir şeyim yok demek.

*Hastaneye de gitmeye de gerek yok bir ay konutta vefatı bekle diyorlar yani.  Buradakileri çoğunluğu bayan, yaşlı. Randevuları da yok birçoklarının. Kuyruk ta öbür mahalleye kadar gidiyor.

BAZEN SAAT 5’TE GELİYORUZ

Muayene için bazen 5’te gelmek zorunda kalmaktan yakının bir öbür hasta yakını ise bir -2 saat kuyrukta bekleyip muayene sırası aldığını, 1-2 saat de hekimleri bekledikten sonra muayene olabildiklerini belirterek, “Başka hastanelerde randevu olmadığı için buraya geliyoruz. Öteki hastaneler uzun mühlet randevu veriyor. Biz de burayı tercih ediyoruz. İşimiz erken bitiyor. Hekimleri da kötü değil. Hoş hekimleri var. Bilhassa dahiliye tabibi Mehmet Akif Şahin. Çocuk tabipleri değişmiş bilmiyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.