Hüseyin Çimşir: Arda Güler’e daha fazla fırsat vermek gerekiyor

Türk futbolu ve Trabzonspor’un unutulmaz orta saha oyuncularından biri olan ve günümüzde teknik yönetici olarak futbola hizmet eden Hüseyin Çimşir, uzun süren sessizliğini bozdu.

Sporx‘e konuşan Çimşir, Trabzonspor’da Abdülkadir Ömür, Uğurcan Çakır, Fenerbahçe’den Arda Güler, Beşiktaş’tan Emirhan İlkhan üzere isimlerin Avrupa’ya gitme ihtimaline dair açıklamalar yaptı.

“AVRUPA’YA GİTMEK İSTİYORLARSA KULÜP SET ÇEKMEMELİ”

Çimşir, “Eğer oyuncular Avrupa’ya gitmek istiyorsa kulüpler buna set çekmemeli. Ederini buluyorsa her oyuncu satılabilir. Türk ya da yabancı fark etmez. Doğal burada oyuncu istiyorsa! Burada parantez açmış olalım. Oyuncu gitmek istediğinde siz zorla tutunca bir daha âlâ bir transfer fırsatı yakalayamıyorsunuz. Ömür için City örneği var. O devir satılmadı. Sayın Lider Ahmet Ağaoğlu da söylemişti. Ederi olan ve karşılık bulan futbolcu satılmalıdır. Ancak bedelinde bir teklif gelmeli. Ömür ve Çakır’ın Avrupa maksatları var. Oraya gidince de kalmaları gerekiyor. Futbol kadroları yetiştirecek, geliştirecek ve satacak. Geri dönüşümü olan oyuncuları takımlarımıza katmamız gerekiyor. 35 yaşında geri dönüşümü olmayan oyuncuları Türkiye’ye artık getirmemek gerek” diye konuştu.

Deneyimli çalıştırıcı, Arda Güler ve Emirhan İlkhan için ise, “Arda Güler, dediğiniz üzere Fenerbahçe’de parladı. Emirhan’ı mesela Rize-Beşiktaş maçında izlemiştim. Benden geçer not almıştı. Düzgün yerlere geleceğini hissettirmişti. İnşallah bozmadan devam eder” dedi.

“ARDA GÜLER ÜZERE OYUNCULARA DAHA FAZLA FIRSAT VERMEK GEREKİYOR”

Çimşir ayrıyeten, “Arda Güler üzere oyunculara teknik adamların daha fazla fırsat vermesi gerek. Teknik adamlar, müsabakanın verdiği ıstırapla bir arada oyuncuları az kullanıyor. Bu da kaybetme kaygısından kaynaklı! O vakit daha tecrübeliyi tercih ediyorsunuz. Arda, Emirhan, Kerem, Antalya’dan Doğukan Sinik… Bütün kadrolarda potansiyeli yüksek oyuncular var aslında. Zorunluluktan oynatıyoruz, bir yere geliyorlar. Sonra geriye gidiyorlar. Genç oyuncuyu oynatmak sabır işidir. Biraz sabretmek gerek. Türk futbolunda sabırla ilgili sorunlarımız var. Hem de önemli formda. Trabzonspor’da bir periyot birtakım oyuncular zorunluluktan oynadı. Oyuncular piyasa yaptı. Daha yeterli oyuncular arandı ve bu oyuncuların gelişimleri durdu. Oyuncuları oynatırken taraftarların da teknik adam ve idarelere sabır göstermesi lazım” değerlendirmesini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.