İBB Bilim Konseyi uyardı: Maske zorunluğu geri gelmeli

İBB Bilimsel Müşavere Heyeti, yaz sıcakları ve tatille birlikte Covid-19 pandemisinde yine olay patlaması yaşandığına dikkat çekerek değerli ihtarlarda bulundu.

Son günlerde İstanbul’da hastanelere müracaat sayısındaki büyük artış nedeniyle birçok hastanede Covid-19 servisleri tekrar açıldı.

Artan olaylar nedeniyle İBB Bilimsel Müşavere Heyeti toplanarak vatandaşı yeni olaylara karşı uyardı.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada bir müddettir salgına karşı tedbirleri kaldıran Avrupa ve Amerika’da Omicron’un daha bulaşıcı varyantları olan BA.4 ve BA.5’in ön plana geçtiği belirtildi.

“ETKİSİ 2-3 HAFTA SONRA GÖRÜLECEK”

Türkiye’de de Sıhhat Bakanlığı’nın yayımladığı datalara nazaran 30 Mayıs-5 Haziran haftasında 7 bin 322 olan olay sayısı yaklaşık dört kat artışla 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635 olarak açıklandığı aktarıldı.

4-10 Temmuz haftasında ise 117 bin 095 olgu sayısı bildirildi. Şura “Artış süratle devam ediyor, vefat sayıları üzerindeki tesiri ise lakin 2-3 hafta sonra görülebilecek” açıklaması yaptı.

HATIRLATMA DOZU YAPTIRANLAR AZ

Türkiye’de aşılanma oranlarının toplum bağışıklığını sağlayabilecek düzeyden çok uzakta olduğu vurgulanarak 2. doz aşı uygulananların toplam nüfusun yüzde 63’ünü, hatırlatma dozu alanların ise yalnızca yüzde 33’ünü oluşturduğu belirtildi.

İBB BİLİM HEYETİNİN ÖNERİLERİ

İBB Bilimsel Müracaat Şurası tekliflerini şu formda sıraladı:

*Bilindiği üzere aşıların ağır hastalığı ve mevti önlemedeki tesiri bilhassa birinci 6 ay için en yüksek düzeylerde seyrediyor, sonrasında ise giderek azalıyor. Bu nedenle salgının denetimi için hatırlatma dozları kesinlikle yapılmalı. Daha tesirli aşı kampanyaları düzenlenmeli.

*5-12 yaş ortasında okul çocuklarına birçok ülkede olduğu üzere aşılanma hakkı tanınmalı. Aşıya ulaşım kolaylaştırılmalı. Halkın altı kişinin gelmesini beklemeden, gittiği anda aşı olabileceği merkezler belirlenerek ilan edilmeli.

*Günlük olgu sayısı 1.000’in altına indiğinde kaldırılmış olan maske mecburiliği, toplu taşıma araçlarında ve kapalı ortamlarda tekrar yürürlüğe konmalı ve denetlenmeli. Kapalı ortamların havalandırılmasına, fizikî ara ve hijyen şartlarına yine itina gösterilmeli.

*PCR testleri fiyatsız olmalı ve testlere ulaşım kolaylaştırılmalı. Bilimsel çalışmalarla hassaslığı kanıtlanmış olan süratli antijen testleri iş yerlerinde ve konutlarda tarama testleri olarak devreye sokulmalı.

*Bölgeye ilişkin bilgiler yayımlanarak mahallî tedbir ve kurallar uygulanmalı. PCR testlerinin aşikâr bir oranında genomik tahlil yapılarak hakim varyantlar belirlenmeli ve “Türkiye Mutasyon Haritası” çıkartılmalı.

*COVID-19 hastalığının tedavisinde aktifliği kanıtlanmış olan tüm ilaçlara ülkemizde fiyatsız ulaşım sağlanmalı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.