İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Putin bayan olsaydı Ukrayna’yı işgal etmezdi

Reuters

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya başkanı Vladimir Putin’in “kadın olması durumunda” Ukrayna’yı işgal etmeyeceğini savundu.

Alman ZDF kanalına konuşan Johnson, işgali “delice, maço bir hareket” olarak tanımladı. Daha fazla bayanın güç sahibi pozisyonlara gelmesi gerektiğini söyleyen Johnson, işgalin “saldırgan erkekliğin kusursuz bir örneği” olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı, “Eğer Putin bayan olsaydı ki elbette değil, ancak o denli olsaydı, hakikaten bu delice, maço savaşa kalkışmazdı” dedi. Johnson, “Eğer saldırgan erkeklik için harika bir örnek isterseniz, Ukrayna’da onun yaptığına bakın” halinde konuştu.

Başbakan Johnson, G7 başkanlarının savaşı sona erdirmek ısrarla çalıştığını lakin şimdi bir mutabakat seçeceği olmadığını söyledi.

Ukrayna’ya silah yardımı için de konuşan Johnson, Volodimir Zelenskiy’i müzakerelerde en uygun pozisyona getirmek için Ukrayna’nın askeri stratejisinin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Schloss Elmau’daki G7 doruğunun sonuç bildirgesinde Rusya’ya karşı ek tedbirler açıklandı, global çapta açlıkla çaba için 4,5 milyar dolarlık bir fon oluşturuldu.

G7 HANGİ KARARLARI ALDI?

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada önderleri, Almanya’daki tepe sonrası yayımladıkları sonuç bildirgesinde; “Rusya’nın Ukrayna’ya yasadışı ve legal gösterilemez saldırısını kınadığımızı tekrar vurguluyoruz” dedi.

Dünyanın en gelişmiş yedi iktisadına sahip ülkelerin önderleri, sivil nükleer teknoloji ve ilgili eserlerde Rusya’ya bağımlılığı daha da azaltma ve ülkelere tedarik kaynaklarını çeşitlendirmede yardımcı olma kararı aldı.

Sonuç bildirgesinde, “Ortaklarımızla üzerinde uzlaşılan fiyatın altında alınmadığı sürece, Rusya’nın petrolünün deniz yoluyla taşınmasına yardımcı olacak tüm hizmetlere yönelik muhtemel bir kapsamlı yasak seçeneğini değerlendireceğiz. G7 ülkeleri, bu adıma, katılmayı isteyen tüm ülkeleri davet eder” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.