İsveç vatandaşları NATO üyeliği konusunda konuştu: Kaygıdan ötürü çabukla alınan bir karar

Anadolu Ajansı muhabiri, Stockholm’de İsveç vatandaşlarına ülkelerinin NATO’ya üyelik müracaatıyla ilgili sorular yöneltti.

Mikrofon uzatılan Olsa Ericson, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hukuka alışılmamış saldırısından bu yana şu anda yapılacak gerçek şeyin bu olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı. Ericson, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’daki savaşı başlatarak Avrupa’nın angajman kurallarını ve güvenlik görünümünü büsbütün değiştirdiğini söyledi.

Endişeden ötürü çabukla alınan bir karar

Dragana Goergevic de “İsveç’in kaygıdan çabukla karar aldığını düşünüyorum” diyerek, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e, ülkesinin NATO’ya üyelik müracaatının Rusya yüzünden olduğunu söylediğini aktardı.

Yalnızca birinci ismini vermeyi tercih eden Samuel ise NATO üyeliğinin hem olumlu hem de olumsuz tarafları olduğunu belirterek, âlâ yanı, NATO’nun ülkeyi mümkün akınlara karşı koruyacak olması; dezavantajı da bunun Rusya’nın yansısına yol açabilecek olması biçiminde nitelendirdi.

Samuel, “Ordumuz bizi Rusya’dan koruyacak kadar güçlü değil.” diye konuştu.

”Tarafsız olmadık”

İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatına ait Oliver, dünyada mevcut durum göz önüne alındığında, bunun hakikat istikamette atılmış bir adım olabileceğini lisana getirdi.

Inger ise aceleye getirilen karardan kuşku duyduğunu söz ederek, “Belki de son birkaç yıldır, düşündüğümüz kadar tarafsız olmadık.” dedi.

Sokak müzisyeni Simon, İsveç’in asla Rusya için bir tehdit oluşturmayacağını, lakin Putin’in hiçbir savaş maddesine hürmetinin olmadığını söyledi.

İsmini vermek istemeyen Stockholm sakini de ülkenin coğrafik ve jeopolitik pozisyonu göz önünde bulundurulduğunda İsveç’in üyeliğe muhtaçlığı olduğunu düşünmediğini belirterek, “Son 25 yıldır NATO’nun olumlu olduğunu düşündüm lakin İsveç için hakikaten kıymetli bir katma bedel olarak görmüyorum.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.