Konuttaki sınırlama esnaf içinde yapılsın daveti

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, “Kiracılar için büyük sorun olan astronomik kira artışlarına tahlil için konutlarda yapılan yüzde 25’lik sınırlamanın işyerlerine de getirilmesi gerekiyor. Konuttaki kiracılar için sevindirici ve rahatlatıcı olan bu düzenleme esnafımız için de yapılmalı” dedi.

Giderleri gelirlerini aşan esnafın sıkıntılarına ses olmak için görüşlerini kaydeden Genel Lider Palandöken, konutlarda yapılan yüzde 25’lik artırım sınırlamasının esnaf için de yapılması gerektiğini lisana getirdi.

Palandöken, dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılamayacak esnafların var olduğunu hatırlatarak şunları anlattı:

“Esnafımız büyük umutlarla dükkanlarını açıyor. Artan maliyetler büyük bir motivasyon ile işyeri açan esnafımızın umutlarını zedeliyor. Temel girdi maliyetlerindeki artışların yanı sıra kiracı olan işyerinin yüzde 20’lik stopaj hissesini ödemesiyle başlayan sorun sonu olmayan kira artış oranlarıyla esnafımıza büyük bir yük oluyor. Dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılayamayacak esnaflarımız var. Devletimizin konutlardaki kiracılar için 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira mukavelelerindeki artırım oranında yüzde 25’lik hudut getirmesi kiracıları rahatlatırken, esnafımızın işyerlerinde de bu düzenleme uygulanmalı. Tıpkı avantaj esnafımız için sağlanmalı. Birkaç yıllığına devam ettirilmeli.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.