Kurban yatırmada Rueff tekniği

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlığın kesitiyle ilgili soru işaretleri vatandaşın başını kurcalıyor.

Sahibinden kaçan ve yükü nedeniyle denetim edilmekte zahmet çekilen kurbanlıklar her bayramda gündem olurken, yeni bir teknik ortaya atıldı.

Adına ‘Rueff’ denilen bu teknik, eziyetsiz kesim ve oluşabilecek aksiliklerin önüne geçilmesini sağlıyor.

Kurban saniyeler içerisinde yatırılıyor

Veterinerler ise kullanılan teknikle saniyeler içinde iki kişinin kurbanlığı çarçabuk yatırdığı bu sistemi herkesin kullanmasını öneriyor.

Gövde ve kasık bölgesinden ip geçirilip, tek atak kullanılıyor

Kurbanlığın boynundan daha sonrasında gövde ve kasık bölgesinden geçirilen iple tek atakta yatırılan hayvanlar daha eziyetsiz bir formda bölüme hazır hale getiriliyor.

Sakarya Veteriner Tabipler Odası Lideri Mustafa Yıldız da kurbanlıklarını kendileri kesecek olan vatandaşlara bu tekniği kullanmalarını öneriyor.

“Yatırma esnasında vatandaşlar sakat kalabiliyor”

Kurbanlıkların sağlam bir yere ip ya da zincirle bağlanması gerektiğini aktaran Sakarya Veteriner Tabipler Odası Lideri Mustafa Yıldız, “Tekniğin ismi ‘Rueff’ yabancı veteriner doktorlardan bize geçti. Kurbanlıkları yatırma esnasında vatandaşlar sakat kalabiliyor, el, ayak kırılmanın yanı sıra bu durum mevtle de neticelenebilir. Bunların yaşanmaması için bu metodu öneriyorum. Kurbanlıklarını kendi imkanlarıyla kesmek zorunda olanlara da bu yolu şiddetle tavsiye diyorum.


“Sağlam bir ağaç, sağlam bir ip”

Bizim yatırdığımız hayvan 500 kilogramlık bir hayvan yani iki kişi çok rahatlıkla, hiçbir ziyan vermeden yatırabilir. İki kişinin bu tartıda bir hayvanı yatırması olağan kaidelerde mümkün değil. Bunu yaparken öncelikle sağlam bir ağaca ya da uygun bir yere bağlamamız gerekiyor. Sağlam bir iple evvel boynuzlarını sonra boynundan hareketli bir düğüm oluşturarak göğse daha sonrasında kasıklara olacak halde hareketli düğüm yapılıyor.

“Çok kolay uygulanabilir”

Ardından da çekme süreci yaparak kurbanlığı yatırıyorsunuz ve ayaklarını bağladıktan sonra da kesite hazır hale getiriyorsunuz. Çok kolay, uygulanabilir, çok kıymetli bir usul değil” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.