Le Monde: Macron depresyona girdi

Fransa’da Ulusal Meclis’te misyon yapacak 577 milletvekilinin belirleneceği genel seçimlerin akabinde ülke basının gözü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ruh haline kaydı.

Geçtiğimiz ay yapılan seçimde sandıkta kıyasıya bir gayret yaşandı.

Milletvekiliği seçimin birinci tipinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önderlik ettiği sağ blok ile sol blok ortasındaki yarış başa baş geçti.

MACRON KIL HİSSESİ KAZANDI

Resmi sonuçlara nazaran Macron’u destekleyen merkez sağ eğilimli 3 parti birinci cinste, sol blok partilerini yalnızca 21 bin 442 oyla geçti. Macron’u destekleyen koalisyon birinci tıpta yüzde 25,75 oy elde etti.

“Halkçı, Ekolojik ve Toplumsal Yeni Birlik” ismi altında seçimlere katılan sol blok ise yüzde 25,66 oy aldı.

Aşırı sağcı önder Marine Le Pen’in partisi Ulusal Bütünleşme ise sandıktan yüzde 18,68 oy oranıyla ile 3. sırada çıktı. Bir öbür sağcı başkan Eric Zemmour’un geçen yıl sonunda kurulan Yine Fetih isimli partisi ise yüzde 4,24’te kaldı.

Bu tabloysa 30 yıldan bu yana birinci kere mecliste salt çoğunluğu sağlayamayan bir hükümete işaret ediyor. 44 yaşındaki Macron, artık daha da bölünmüş bir Fransa’yı yönetme riskiyle karşı karşıya.

KATILIM REKOR SEVİYEDE DÜŞÜKTÜ

Öte yandan ülkede seçimlere iştirak oranıysa rekor seviyede düşük olmuştu. Seçmenin yüzde 52,49’u sandığa gitmedi. Ülkenin çağdaş tarihinde birinci defa seçime iştirakin bu kadar düşük oldu.

Fransız gazetesi L’Obs; Macron’un tercih ettiği takma isim olan Jüpiter’e gönderme yaparak “Jüpiter tek dizinin üzerinde” başlığını attı.

”HEPİMİZ YORGUNUZ”

”Macron, kıyasıya geçen seçim devrinin akabinde arkadaşlarına ‘Hepimiz yorgunuz’ dedi” bu argüman ise Le Monde gazetesine ilişkin. Ayrıyeten, Le Monde’a konuşan bir bakan, “Yeni maceranın ne olacağını tanımlamakta zorlanıyor” dedi. Gazete Macron’un yakın arkadaşlarının kendisini, “şaşkın”, “tıkanmış ve “dalgın” olarak tanımladığını öne sürdü. Bu nedenle Fransız önderin depresyonda olduğu sav edildi.

Le Point ise Macron’un tüm gücünü kaybettiğini yazdı. 

The Times Marine Le Pen’in Macron hakkında, “Nereye gitmek istediğini bilmiyor” dediğini yazdı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.