Ödeme ve elektronik para dataları paylaşılacak

TÖDEB’den yapılan açıklamada, haziranda birliğin İdare Şurası Başkanlığı misyonuna seçilen Ufuk Bilgetekin’in yeni periyoda ait değerlendirmeleri yer aldı.

Bugüne kadar nitelikli insan kaynağı muhtaçlığının karşılanması gayesiyle TÖDEB tarafından eğitim faaliyetlerine ait iki değerli proje hayata geçirildiğini aktaran Bilgetekin, 42 Okulları ile iş birliği kapsamında bu okulda eğitim gören öğrencilere bölüm hakkında bilgi ve deneyim transferi sağlandığını anımsattı.

Bilgetekin, yazılımcı yetiştirilmesine yönelik Patika.dev ile yapılan iş birliği çerçevesinde de JAVA ve .NET eğitimleri verildiğinden bahsederek, şu açıklamalarda bulundu:

“TÖDEB, yeni iş birliklerinin yanı sıra ödeme ve elektronik para mevzuatı, güvenlik, bilgi sistemleri, muhasebe ve gibisi alanlarda hem üye kuruluş çalışanlarının hem de akademisyenlerin eğitim vereceği TÖDEB eğitim programlarını hayata geçirecek.

Eğitim programları öncelikli olarak TÖDEB üyelerinin işçisinin yetiştirilmesine yönelik planlanmakla birlikte ilerleyen periyotlarda dışarıdan iştirak sağlanması da mümkün olacak. Ödeme ve elektronik para dalı oyuncularının uygulamaya yönelik tecrübelerini paylaşacağı tıpkı vakitte teknik bilginin de verileceği programların bölüme ve Türkiye’ye nitelikli iş gücü kazandırma noktasında epeyce yararlı olacağı bekleniyor.”

İLK KERE YAPILACAK

Ufuk Bilgetekin, TÖDEB’in kısa vadeli planları ortasındaki ödeme ve elektronik para dalına ait genel ve istatistiki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasının da yer aldığını bildirdi.

Bilgetekin, “Üyelerden bilgi alınabilmesi ve bu datalarla raporlama ve tahlil yapılabilmesi için kurulan elektronik raporlama altyapısı TÖDEB Data Transfer Sistemi (TVTS), yılın son çeyreğinde canlıya alınacak. TCMB’den yakın vakitte gelen onayla birlikte, TVTS aracılığıyla üyelerden inançlı ve süratli data alınıp, kamuoyu ile paylaşılacak.” sözlerini kullandı.

Ödeme ve elektronik para dalına ait olarak bugüne kadar açıklanmış rastgele bir data bulunmadığını ve dala ait sayısal bilgi paylaşımının birinci kere yapılacağını vurgulayan Bilgetekin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüze kadar olan süreçte bölüme özel sağlıklı bilgilere ulaşılması tarafında yaşanan pürüzlerin kalkması ve yanlışsız, muteber bilgiye erişim noktasında son derece büyük bir adım atılacak. Yatırım yapılacak kesime ait olarak ne kadar çok bilgiye haiz olunursa bölüme olan itimat ve buna bağlı olarak kesimin gelişimi o nispette yükselecektir.

Bu manada TÖDEB tarafından kamuoyuna açıklanacak istatistiki bilgilerle finansal okur yazarlığa bağlı olarak tüketici inanç endeksinin üst noktalara taşınmasının yanı sıra yatırımcıların da kesim hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve bu suretle yatırımların önünün açılacağını bekliyoruz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.