Pervin Buldan: Biz AKP ile hiçbir hususta rastgele bir mutabakat yapmadık, yapmayız

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, AKP ve HDP ortasında yeni bir tahlil süreci yürütüleceği savına ait, “Biz, AKP ile hiçbir bahiste rastgele bir muahede yapmadık, yapmayız. AKP ile muahede yapanlar belirlidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar, AKP’nin ortaklarıdır” dedi.

Gelecek seçimde Kürtlerin dayanağını almayan kimsenin iktidar olamayacağını savunan Buldan, “Bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin haklarını kim tanımazsa, lisanlarını kim yasaklarsa onun bir defa daha iktidara gelme bahtı yoktur, olamaz” diye konuştu.

Pervin Buldan, bugün HDP Şanlıurfa Vilayet Kongresi’ne katıldı.

Kongrede konuşan Buldan, şunları söyledi:

“ÜÇÜNCÜ YOL VARDIR”

 • Sizler de uygun biliyorsunuz ki bilhassa bu ülkeyi yönetenler, bu ışığı söndürmek için büyük bir gayret içine girdiler, çok uğraştılar, HDP’nin Türkiye halklarına ve toplumuna verdiği umudu, yaydığı ışığı, verdiği yüreği kırmak ve engellemek için her türlü yolu denediler, denemeye de devam ediyorlar. Onlar istiyorlar ki Türkiye toplumu karanlıkta kalsın, umutlar kırılsın, yürek olmasın, kararlılık olmasın, onlar kendi iktidarlarını bu formda ayakta tutsunlar. Biz de ‘Başka bir ömür mümkündür’ diyoruz, zira artık HDP vardır, HDP’nin fikriyatı ve çizdiği üçüncü yol vardır.

“PARTİ YÖNETİCİLERİNİN YARISININ CEZAEVİNDE OLDUĞU DİĞER ÜLKE YOKTUR”

 • Bu kararlılığı kırmak, bu yüreği ve umudu kırmak için her türlü baskı ve şiddet formüllerini hayata geçiren bir iktidarla karşı karşıyayız. Bir siyasi partinin yönetici ve üyelerinin yarısının cezaevinde olduğu diğer bir ülke, dünyanın hiçbir yerinde yoktur. HDP’nin yöneticilerinin, milletvekillerinin, belediye eş liderlerinin ve parti üyelerinin, partimize selam veren insanların cezaevinde olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz. Lakin artık yalnızca HDP’liler değil, bu ülkede barış, demokrasi, özgürlük isteyenler, ülkenin refaha kavuşmasını isteyenler cezaevindeler. Barış akademisyenleri, Seyahat davasında yargılananlar, milletvekilleri, belediye eş liderleri ve bu toplumun inanç duyduğu birçok kesitin bugün cezaevinde olduğu gerçeğini hepimiz çok güzel biliyoruz. Onlar; cezaevinde rehine olarak tutuluyorlar, bunu da herkesin bilmesinde yarar var.

“HERKESİN GÖZÜ HDP’NİN ÜSTÜNDE”

 • Bugün, HDP’nin en bariz ve belirleyici olduğu bir devirde yaşıyoruz. Tüm gözlerin HDP’nin üzerinde olduğu bir devirden geçiyoruz. Artık herkesin gözü HDP’nin üstünde, zira seçimler yaklaşıyor, zira bu ülkeyi yönetenlerin bir kere daha iktidara gelmek için yeni komplolar, öteki başka spekülasyonlar ve bu halk üzerinde oynanacak oyunları devreye koymaya çalıştığını biliyoruz. Bir kere daha söylüyoruz; HDP olmadan gelecek olmaz, siyaset olmaz, parlamento olmaz. HDP olmadan yeni bir ömür asla olmaz. Biz, bu anlayışla yeni periyoda hazırlanıyoruz.

“KÜRTLERİ KİM İNKAR EDERSE İKTİDARA GELME BAHTI YOKTUR”

 • Şu günlerde bilhassa AKP içinde büyük kırılmaların, uyuşmazlıkların ve çatlakların yaşandığını biliyoruz. Cumhur İttifakı’nın içinde de Millet İttifakı’nın içinde de büyük uyuşmazlıkların, çatlakların olduğuna her gün tanıklık ediyoruz. Pekala niçin bu türlü ayrışma yoluna gidiliyor? Bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin haklarını kim tanımazsa, lisanlarını kim yasaklarsa onun bir kere daha iktidara gelme talihi yoktur, olamaz. İşte AKP’nin şu anda yaşadığı bütün bu uyuşmazlıkların sebebinin Kürtlere yaklaşım olduğunu çok güzel bilmeliler. Kürt halkının kimliğini inkar edenler, Kürt halkının demokratik siyaset yapmasının önünde mani olanlar, Kürtleri cezaevine koyanlar, parlamentonun dışına atmak isteyenler hiçbir vakit başarılı olmadı, bundan sonra da olamayacaktır. Görüyoruz, bir iflas süreci başlamıştır. Bu durum, AKP’yi çürütmeye, çökmeye ve siyasi arenanın dışına yanlışsız götürüyor.

“AKP İKTİDARI, EKONOMİK AMLAMDA ARTIK ÇÖKMÜŞ OLARAK KARŞIMIZDA DURUYOR”

 • Bu ülkede yalnızca Kürtlerle ilgili değil, Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını tanımayan, bayanların eşitlik talebini görmeyen, çocukların ve gençlerin geleceğe umutla bakmasını engelleyen, farklı inançların, lisanların önüne mahzur olarak çıkanların bu ülkede artık yeri yoktur. Bunlardan biri de AKP’dir. Bugün Türkiye halkları açlık, yoksulluk, sefalet ve ekonomik kriz ile uğraşıyor. Ülkeyi bu hale getiren, halklara açlığı reva gören, işsizliği ve yoksulluğu reva gören AKP iktidarının artık miadının dolduğunu bu kürsüden bir sefer daha söz etmek istiyorum. Ekonomiyi bu seviyeye getiren AKP iktidarı, ekonomik, toplumsal ve siyasal manada artık çökmüş olarak karşımızda duruyor. İktisadın ne halde olduğunu, topluma nasıl bir geri dönüşü olduğunu Urfa halkı çok düzgün biliyor. Sizler, ekonomik krizi en derin yaşayan bir halksınız. Urfa halkının, Harran Ovası başta olmaz üzere, verimli kaynaklarının yanlış kullanılması sebebiyle ekonomik krizi yaşamasına sebep olan bu iktidardır. Bu topraklar yalnızca Urfa’ya değil, Türkiye’ye değil, bütün Orta Doğu’ya yetecek verimliliğe sahipken kaynakları 5’li çetesine aktaran bir iktidarla karşı karşıyayız.

“URFA’DA ARTIK BİRİNCİ PARTİ HDP”

 • Urfa halkı, seçimlerde bunun hesabını AKP’den soracak ve AKP’yi Urfa’da artık birinci parti olmaktan çıkaracaktır. Artık Urfa’da birinci parti HDP’dir. Urfa, artık mor rengine bürünmüştür. Mor, HDP’nin, bayanların rengidir, Türkiye halklarının rengidir. Anketlerde Urfa, artık mora bürünmüştür muştusunu burada sizlere vermek istiyorum. Meselelerin tahlilinde diyalog ve müzakerenin değerli oluğunu her fırsatta söyledik, bir sefer daha tabir etmek isterim. Lakin AKP zihniyeti, problemleri diyalog ve müzakere dışında operasyon ve güvenlikçi siyasetlerle çözme yolunu tercih ediyor. Bunu tercih etmelerinin nedeninin de elbette bir defa daha iktidar olabilme ve kendi koltuklarını sağlama alma zihniyetinden kaynaklandığını biliyoruz.

“AKP İLE MUTABAKAT YAPMADIK”

 • Son günlerde yazılan çizilen, medyada konuşulan bir şey var. O da yeni bir tahlil sürecinin başlayıp başlamama sıkıntısı. Güya AKP ve HDP ortasında bilinmeyen bir mutabakat varmış üzere çokça konuşulan bir periyot. Güya AKP ile HDP, kapalı kapılar gerisinde bir ortaya geliyor, Öcalan ile bir görüşme yapıyor ve kamuoyundan gizleniyor üzere yansıtılmaya çalışılıyor. Şunu bilhassa söz etmek isterim. Biz, AKP ile hiçbir mevzuda rastgele bir muahede yapmadık, yapmayız. AKP ile muahede yapanlar belirlidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar, AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte ‘evet’ oyu kullananlar, AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk üzere dizilenler, AKP’nin gerçek ortaklarıdır. Biz, barış probleminde samimiyiz; ülkeye barışın gelmesi, barışın bu coğrafyada karar sürmesi için çok samimi, çok hamasetli ve çok haklı bir gayret sürdürüyoruz.
 • Çünkü barış, bizim programımızdır, çabamızdır, unsurumuzdur. Şunu da açık yüreklilikle söz etmek isterim ki Türkiye’de barışa, demokrasiye, insan hakları ve adalete dair AKP iktidarının rastgele bir biçimde adım atmadığını da biliyoruz. Bunun için hiç kimse HDP’yi suçlamasın. Hiç kimse, HDP’nin Türkiye halklarına karşın, Kürtlere karşın farklı bir yol ve yol izleyeceğini düşünmesin. Biz, ne yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Biz, ne yapacaksak, ne karar alacaksak sizlerle birlikte alacağız.

“ŞENYAŞAR AİLESİ’NİN ÇIĞLIĞI”

 • Bu ülkenin Kürt probleminin demokratik tekniklerle çözülmesine, adalete büyük muhtaçlığı var. İşte Emine Şenyaşar annenin adalet çığlığını duymayan vicdanlara bir sefer daha seslenmek isterim. Sizin, Şenyaşar Ailesi’ne bir vicdan ve özür borcunuz var. Şenyaşar Ailesi’nden özür dilemek zorundasınız, talep ettiği hakları vermek zorundasınız. Bu anne, adalet çığlığı atıyor, feryat figan eşi ve çocuklarının katillerinin yargılanmasını istiyor, adalet istiyor. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın. Biz, kendi uğraşıyla bu adaleti kesinlikle Emine Şenyaşar annemize vereceğiz, kimsenin kuşkusu olmasın. Bu ülkede adalet arayan yalnızca Emine Şenyaşar annemiz değil, bir kere daha gözaltına alınan Cumartesi Annelerine, Seyahat’te çocuklarını yitiren annelere, Suruç katliamında çocuklarını yitiren ailelere, Roboski ve bütün katliamlarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine bir borcumuz var, adalet borcumuz var, vicdan borcumuz var. O adalet ve vicdan borcunu ödemekle yükümlüyüz. Bu çabayı sonuna kadar götüreceğiz.

“HDP DÜŞMEYECEK”

 • Şimdi, birlikte yol yürümenin vaktidir, çabayı büyütmenin ve büyük direnmenin vaktidir. Zira bu ülkeyi yönetenler, bu ülkeye büyük haksızlıklar, adaletsizlikler, hukuksuzluklar yaptılar. HDP, kumpas ve adalet davaları ile yıkılacak, taviz verecek bir parti değildir. Önümüze getirilen bütün davalardan haklı olarak çıkacağız. Hem HDP kapatma davasını hem de Kobani kumpas davasını karşımıza çıkardılar. Bunu da bilsinler ki bu davalarda bizler kazanacağız. Nasıl ki Kobani düşmedi, düşmeyecek; HDP de düşmedi ve düşmeyecek, bundan hiç kimsenin korkusu da kuşkusu da olmasın.

“3 TEMMUZ’DA ANKARA’DA BÜYÜK KONGRE”

 • 3 Temmuz’da Ankara’da büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Büyük kongremizde bir defa daha adalete olan itimadımızı, barışa olan gereksinimi, özgürlüklere olan gereksinimi daima birlikte kongre salonumuzdan haykıracağız. Urfa’dan büyük bir iştirakin olacağını, sizin de katkı ve emeğinizin olacağını biliyoruz. 3 Temmuz Ankara’da bir defa daha ülkeyi yönetenlere, bizi yok sayanlara ve inkar edenlere bir defa daha ‘buradayız, ayaktayız, yıkılmadık, gayrete devam’ diyeceğiz. Artık bugün burada, Urfa vilayet örgütümüzün kongresinde yeni bir idare seçilecek. Şimdiye kadar emek veren, bu uğraşa büyük emekleri ve bedelleri olan vilayet liderlerimiz başta olmak üzere herkese farklı ayrı tek tek teşekkür etmek istiyorum. Yeni seçilecek olan arkadaşlarıma da bu güçlü vazifede bizimle yol yürüyecekleri, bu çabaya katkı sunacakları için bilhassa kendilerine üstün muvaffakiyetler diliyorum. Hepimizin yolu açık olsun, kesinlikle kazanacağımızı, büyük bir zaferle büyük barışı bu ülkeye getireceğimizi herkesin bilmesini istiyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.