Şimdi de cinsel yolla bulaşan salgın paniği! Eti çürütüp, AIDS’e yol açıyor

İngiltere‘de patlak veren Donovanosis adlı virüs, paniğe yol açtı. Cinsel yolla bulaşan virüs, et yiyen olarak adlandırılıyor. Ayrıca AIDS’e kadar gidebiliyor. Uzmanlar, yeteri önlem alınmazsa salgının daha da büyüyebileceğini belirtiyor.

ESKİDEN NADİR GÖRÜLÜYORDU

İngiliz Birmingham Mail gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haber, ülkenin belli bölgelerinde yeni bir salgının yayılmaya başladığını ortaya koydu. Donovanosis ismi verilen ve cinsel yolla bulaşan bu rahatsızlığın eskiden çok nadir görüldüğü fakat son yıllarda Birleşik Krallık’ta yayılmaya başladığı aktarıldı. “Kırmızı ve etli” ülserlere sebebiyet veren ve genital dokuda hasara sebep olan hastalığın 2016 yılından beri arttığını açıklayan uzmanlar uyarıda bulundu.

“ŞU ANDA DAHA YAYGIN DURUMDA”

Gazeteye konuşan Londra’da görev yapan Dr. Shree Datta, “Son dönemdeki verilere baktığımızda daha önce Hindistan, Brezilya ya da Yeni Gine’de tespit edilen bu hastalıkların daha da yayıldığını görüyoruz” dedi.

“AİDS’E BİLE NEDEN OLABİLİYOR”

‘Donovanosis’ vakalarının diğer “cinsel yolla bulaşan hastalıklara” oranla daha nadir görüldüğünü ama kamu sağlığını tehdit edebilecek bir hale gelebileceğini söyleyen uzmanlar, “Genelde tropikal bölgelerde görülen bu hastalık kontrol edilmezse enfeksiyonun zarar verdiği bölgelerde HIV oluşumunu tetikleyebilir” açıklamasını yaptı.

İngiliz basınının, “et yiyen virüs” olarak adlandırdığı Donovanosis aslında et yemiyor fakat cildin görünüşünü bozarak kırmızı ve şişmiş bir halde görünmesine sebep oluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.