Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni taban fiyatı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde minimum fiyat 2022 orta artırım oranını açıkladı. Erdoğan, Asgari fiyatların de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Komite toplantıya çağırıldı. Yeni bir taban fiyat sayısı belirledik. Taban fiyata temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 orta artış yapıyoruz. Net 5500 lira olacak” dedi. Erdoğan, “İşçi başına devletimiz patronlara de 100 TL takviye verecektir.” ifadelerini kelamlarına ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye bir müddettir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi programını uygulamaktadır. Evvel salgın sonra savaşın bozduğu global ekonomik nedenlerle karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın sıkıntısıdır. Ülkemizde enflasyon sayıları farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın tahliline verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme temeline dayalı iktisat programına nazaran yapıyoruz. Global üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü devirde Türkiye kendi gereksinimini karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde olumlu tarafta ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek önlemleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Çalışanları yalnızca enflasyona ezdirmeden hayat pahalılığı karşısında desteklemektir.

YENİ MİNİMUM FİYAT NET 5 BİN 500 TL OLDU

Yılbaşında önemli artışlar yapmıştık. Asgari Ücret Tespit Komitesi’nin eforlarıyla emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Taban fiyatta devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların taban fiyat kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir müddet sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde bir artış yapılacak. Taban fiyatların de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Kurul toplantıya çağırıldı. Yeni bir taban fiyat sayısı belirledik. Minimum fiyata temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 orta artış yapıyoruz. Net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz patronlara de 100 lira takviye verecek

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN

Asgari Ücret Komisyonumuz çalışmalarını yaptı. Biz sizin sık sık altını çizdiğiniz, çalışanlarımızı işçilerimizi koruyacağız. Taban fiyatın bütün ücretlilerden vergi dışında bırakılması devam edecek. Ortalama kamu çalışanları 300-350 lira bir gelir elde edecek.

TİSK LİDERİ’NDEN MİNİMUM FİYAT ARTIRIMI AÇIKLAMASI

Bugün değerli bir kararı açıklamak üzere bir ortadayız. Tüm paydaşlarımızın yararı için azami çaba gösteriyoruz. Aralık sonu hoş bir sayı belirlendi. Bu sayı 2022 yılının fiyatı olarak ilan edildi. Ancak bu seneye özel yıl sonunu beklemeden günceleme yapmak için toplantık. Açıklanan sayı yıl sonu prestijiyle tekrar pahalandırılacak. Aralık ayında başlayan minimum fiyat kadar olan kısımdan vergi alınmaması uygulaması devam ediyor. Bu herkes için değerli bir kazanımdır. TİSK olarak birlikte mümkün dedik ve bundan sonra da bu türlü devam edeceğiz.

TÜRK-İŞ LİDERİ ERGÜN ATALAY

Sayın Cumhurbaşkanım bundan 15 gün önce yaptığımız ziyarette taleplerimizi ilettik, siz de kurulu topladınız. İnşallah bugün toplumu şad edecek bir karar olur. 

ASGARİ FİYAT YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Asgari Fiyat Tespit Komitesi tarafından belirlenen minimum fiyat, öbür bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Minimum Fiyat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, Minimum Fiyat Tespit Kurulu tarafından belirlenen fiyatlar Resmi Gazete’de yayımlanacak ve kurul kararında öteki bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, kurulca belirlenen fiyatların Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın birinci gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni minimum fiyat düzenlemesinden kurulun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

KAYNAK: HABER7, İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.