Sözcü Bilgiç’ten Osman Kavala açıklaması: ‘AİHM beklentilerimizi boşa çıkarmıştır’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala kararının icrasına ait “ihlal” kararı hakkında yazılı kıymetlendirme yaptı.

Bilgiç, “AİHM’in, Kavala kararının icrası konusunun Avrupa Kurulu (AK) Bakanlar Komitesi tarafından AİHM’e havale edilmesiyle ilgili Bakanlığımız görüşleri, 2 Şubat 2022 tarihli açıklamamızla kamuoyuyla paylaşılmıştı. Açıklamamızda, AİHM’in durumu hakkaniyetle değerlendirmesi ve birinci derece mahkemesi üzere hareket etmemesi tarafındaki beklentimiz lisana getirilmişti. Süreç boyunca AK ile bağlantımız devam etmiş; Adalet Bakanlığımız tarafından, ismi geçenin yargı sürecindeki gelişmeler hakkında tertipli bilgi sunulmuş, ayrıyeten ismi geçenin tutukluluğuyla ilgili olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda karar giydiği AİHM’e ve AK Bakanlar Komitesi’ne bildirilmişti” sözlerini kullandı. 

Bilgiç, AİHM’in bugün aldığı karara ait ise şu değerlendirmede bulundu:

“Ancak ne yazık ki AİHM hususla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin prestijinin bir sefer daha sorgulanmasına sebep olmuştur. Bundan sonraki basamakta süreci takip edecek olan AK Bakanlar Komitesi’nin, daha evvel sergilediği tarafgir ve seçici yaklaşımı bir yana bırakarak sağduyuyla ve birtakım çevrelerin siyasi gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekliyoruz.” 

AİHM’İN KARARI: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bugün açıkladığı kararla, 18 Ekim 2017’den beri tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala davasında Türkiye’nin “AİHM kararlarına ait yükümlülüklerini yerine getirmediği” gerekçesiyle AİHS’nin 46/1’inci unsurunu ihlal ettiği kararına vardı. Bu kapsamda Kavala’ya 7 bin 500 Euro mahkeme masrafı ödenmesi kararlaştırıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.