Stellantis ve Samsung, 2.5 milyar dolarlık batarya fabrikası kuracak

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA kümesi, 2020 Aralık ayında yüzde 50-50 iştirakte birleşmek için muahede sağlamış ve 2021’in başlarında Stellantis markası altında birleşme gerçekleşmişti.

Stellantis, yenilikçi ve sürdürülebilir tahliller ile mobilite çalışmalarına ağırlaştığı birinci yılını geride bırakırken, yatırımlarına devam ediyor.

Samsung ile batarya fabrikası açacak

Fiat, Jeep, Dodge ve Chrysler üzere 16 markayı bünyesinde barındıran Stellantis ile Samsung SDI, ABD’nin Indiana eyaletindeki Kokomo kentinde yeni bir batarya fabrikası kuracak.

Toplam 2.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek lityum iyon batarya fabrikasının imaline bu yılın sonlarına yanlışsız başlanması planlanıyor.

2025’te üretim başlayacak

Şayet işler planlandığı üzere giderse, 2025’in birinci çeyreğinde fabrika üretime geçilecek. Stellantis, kelam konusu fabrikada üretilecek lityum iyon batarya modüllerinin şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve büsbütün elektrikli araçlar olmak üzere pek çok modelde kullanılacağını belirtti.

Samsung SDI, kelam konusu fabrikada batarya hücreleri ve modülleri üretmek için PRiMX ismini verdiği teknolojiyi kullanacak.

Şirket, yeni batarya markası PRiMX’i geçtiğimiz yıl duyurmuş ve bu bataryaların yüksek performans, güvenilirlik ve dayanıklılık sunacağını belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.