Tek tek elle toplanıyor, kilosu 360 TL’ye kadar çıkıyor

Serik ilçesine bağlı Sarıabalı Mahallesi’nde 27 dönüm alan üzerinde yetiştirilen yaban mersinleri itinayla tek tek toplanıyor.

Başka eserlerde olduğu üzere yaban mersini de kış aylarındaki soğuk hava, fırtına dolu üzere tabiat olaylarından etkilendi ve 1 ay gecikmeli olarak hasadına başlandı. 

Mühendisi Ayfer Sürat, kış aylarında yetiştirilen yaban mersini için saman ve lastik yakarak eserin üşümemesi ve direncini arttırmak için hem dışardan hem içerden muhafazaya alındığı belirtti.

“İSTEĞİMİZİN ÜSTÜNDE BİR RANDIMANA ULAŞTIK”

27 dönümlük toprakta yaban mersini yetiştiriciliği yaptıklarını belirten Ayfer Sürat, “Burada yaklaşık 9 bin saksımız var. Saksı başı 4 kiloyu hedeflemekteyiz. Hasat periyodumuz 1 buçuk-2 ay periyodu içerisinde değişiklik göstermekte. Bu sene soğuk ve donlardan ufak bir ölçüde etkilendik. Antalya’ya kar bile yağdı. Doğal ki biz bitkilerimizin direncini hakikat bir formda arttırdık. Eserlerin üşümemesi için birtakım fizikî uygulamalar yaptık. Saman, lastik yakımı üzere. Bitkiyi hem dıştan müdafaaya aldık. Hem içten besleyerek muhafazaya aldık ve bugüne geldik. İstediğimizin de üstünde bir randımana ulaştırdı. O yüzden memnunuz” dedi.

MÜŞTERİ SORUNU YOK

Yaban mersinine olan talebin hiçbir vakit azalmadığını, devamlı bir müşteri portföyü olduğunu söyleyen Sürat, “Sürekli faal bulunan bir eser. Eserin pazarlama kısmına değinecek olursak, büyük zincir marketlerde epey büyük talep var. Ayrıyeten birebir bağlantıda olduğumuz müşterilerimiz de var. Bizim bahçemizde 3 çeşit eserimiz var. Hepsinin spesifik özellikleri var. Kalibreleri, aroma oranları ve meyvenin üzerindeki puslu yapı farklılık gösteriyor. Biz de talebe bağlı olarak istedikleri eseri tüketiciye sunuyoruz. Birtakım meyvelerimiz ekşili, tatlılı, kimisi çok tatlı, kimileri biraz kekremsi lakin kalibreleri standardın üstünde. Müşteriyi asıl etkileyen aromadan sonra kalibreleri oluyor. Meyve ne kadar iriyse, talep de o kadar çok oluyor. Eserlerimizin kilosu 250-360 TL ortasında değişiklik gösteriyor. Periyoduna nazaran artış ya da düşüş olabiliyor. Eserlerimiz 125 gram şalelerde satılıyor. İtinayla bayanlarımızın tek tek topladığı eserler kolundan direkt tüketiciye ulaşmış oluyor” halinde konuştu.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.