The Godfather’ın Sonny’si, ABD’li oyuncu James Caan hayatını kaybetti

The Godfather, Elf ve Misery sinemalarıyla tanınan aktör James Caan hayatını kaybetti.

Amerikalı aktör, 1970’ler boyunca Hollywood’un aranan isimleri ortasında başı çekiyordu.

Caan, 2000’li yıllara kadar aktörlük yapmaya devam ederken mesleğinde Oscar, Emmy ve dört Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü.

Bronx’ta kasaplık yapan bir babanın oğluydu

AA’nın haberine nazaran; ünlü aktör, 1940 yılında kasaplık yapan bir babanın oğlu olarak Bronx, New York’ta doğdu.

Caan, başlangıçta bir futbolcu olarak meslek yapmayı hedefledi, fakat New York eyaletindeki Hofstra Üniversitesi’nde okuduktan sonra oyunculukla ilgilenmeye başladı.

Caan, 1967’de “El Dorado”da John Wayne ile birlikte oynadı. Birinci olumlu tenkitlerini 1969’da engelli bir futbolcuyu canlandırdığı, Francis Ford Coppola’nın yönettiği “The Rain People” ile aldı.

Michael Corleone rolünü Al Pacino’ya kaptırdı

Ünlü aktör, Coppola’nın The Godfather’ıyla büyük bir atılım gerçekleştirdi. Caan başlangıçta Michael Corleone rolü için seçmelere katıldı lakin rolü Al Pacino’ya kaptırdı ve Michael Corleone’nin ağabeyi Sonny karakterini canlandırdı. Caan, bu rolüyle en uygun yardımcı erkek oyuncu kolunda Oscar kazandı.

James Caan’ın rol aldığı başka yapımlar

1981’de Michael Mann’in yönettiği “Hırsız” (Thief) sinemasında başrol oynadı. Profesyonel bir hırsızı canlandırdığı bu sinema, kara sinema klasikleri ortasına girdi.

1982’den 1987’ye kadar hiçbir sinemada rol almadı. 1987’de Vietnam Savaşı’nın bahis edildiği, Francis Ford Coppola tarafından yönetilen “Gardens of Stone” sinemasıyla beyaz perdeye döndü.

1988-1990 ortasında “Alien Nation”, “Dick Tracy”, “Ölüm Kitabı” (Misery) üzere tanınan sinemalarda rol aldı.

1992’de “Honeymoon in Vegas” sinemasında Nicolas Cage ve Sarah Jessica Parker ile başrolleri paylaştı.

Oynadığı başka değerli sinemalardan kimileri “Eraser” (1996), “Mickey Blue Eyes” (1999), “The Yards” (2000), “City of Ghosts” (2002), “Dogville” (2003) ve “Elf” (2003) oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.