Ukrayna Irpin’i bırakmadı! Halk Rus askerlerini molotof kokteylleriyle yaktı

Ukrayna‘nın başkenti Kiev’e 27 kilometre uzaklıkta bulunan Irpin şehrinde Rus askeri birlikleri ile Ukrayna ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Halkın da desteğiyle Ukrayna ordusu bölgede üstünlük sağladı. Motolof kokteylleri ile savunmaya geçen Ukrayna ordusu bölgenin kontrolü altına aldı.

BUCHA – IRPIN KÖPRÜSÜ HAVAYA UÇURULDU

Ukrayna askerleri gösterdikleri direniş sonucu kentteki kontrolü ele geçirdi. Ayrıca Rusların başkente ilerleyişinin önüne geçilmesi için Buça-Irpin Köprüsü de havaya uçuruldu.

Ukrayna Irpin'i bırakmadı! Halk Rus askerlerini molotof kokteylleriyle yaktı

IRPIN BELEDİYE BAŞKANI DA SAVAŞTI

Askeri kıyafetlerle operasyona katılan ve daha sonra Irpin halkına evde kalın açıklamasında bulunan Irpin Belediye Başkanı Aleksandır Markuşin, “Bugün Ukrayna ve halkımız için çok önemli bir gün. Bugün Irpin şehrine Bucha tarafından tanklarla girdiler. Arkadaşlarımızla geri püskürttük. Olabildiği kadar evlerinizde kalın, dışarı çıkmayın. Sürekli çatışmalar yaşanıyor. Evlerinde yardıma ihtiyacı olan yaşlı kadınlar, çocuklar olabilir. Komşular lütfen yardım edin. Ne ihtiyacınız varsa bizi arayın biz getirelim. Sakin kalmanıza ihtiyacımız var. Biz çalışıyoruz, Irpin güven içinde. Onları geri püskürttük durum kontrol altında. Yaşasın Ukrayna” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Irpin'i bırakmadı! Halk Rus askerlerini molotof kokteylleriyle yaktı

HALK, RUS ASKERLERİNİ MOLOTOF KOKTEYLİYLE YAKTI

Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Aleksey Arestoviç, “Kiev’e ve başkente yakın şehirlere gelince, oralarda düşman Bucha’ya, Gostomel’e ve Irpin’e girmeye çalıştı. Ancak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin çok güçlü roket, top ve hava saldırısına maruz kalarak durduruldu. Bucha halkı da direnişe katıldı ve Rus askerlerini molotof kokteylleri ile yaktı” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Irpin'i bırakmadı! Halk Rus askerlerini molotof kokteylleriyle yaktı

İhlas Haber Ajansı / Bekir Keskin – Dünya

Ukrayna, Kiev, Rus, Dünya, Güncel, HaberlerRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.