Üniversitedeki vazifesine son verilen Behramoğlu, SADAT’ı işaret etti

İstanbul Aydın Üniversitesi’ndeki misyonuna son verilen şair Ataol Behramoğlu, “Üniversitemizden ayrılışımın kendi isteğim ve irademle olmasını dilerdim. Ne yazık ki o denli olmadı” diyerek, kelam konusu kararın ‘iktidara yönelik ağır tenkitleri ve SADAT yöneticisinin açıklamasına cevap vermesiyle’ ilgili olabileceğini belirtti.

Akademisyen olarak vazife yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesi’ndeki işine son verilen Behramoğlu, Cumhuriyet’te yayınlanan yazısında şu tabirlere yer verdi:

“İstanbul Üniversitesi Slav Lisanları ve Edebiyatları kürsüsü lideri olarak emekliliğinden sonra Rus Lisanı ve Edebiyatı profesörü olarak birkaç yıl Beykent Üniversitesi’nde vazife yaptım. Mukavelelerimizin münasebet gösterilmeksizin uzatılmamasıyla ayrıca akademisyen arkadaşlarla birlikte bu üniversiteden ayrıldık. Bir mühlet sonra, yaklaşık 11 yıl evvel, Aydın Üniversitesi Yabancı Lisanlar Yüksek Okulu Rusça Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde kürsü lideri olarak vazifeye başladım.

Bu müddet içinde hiçbir baskı görmeksizin, vazifemle ilgili olarak rastgele bir tenkitle karşılaşmaksızın vazifemi sürdürdüm. Aksine üniversitemle her vakit karşılıklı bir sevgi ve hürmet bağlantısı içinde olduk. Bugün de kendi hisseme tıpkı hisler içindeyim. Üniversite idaresinin de benimle ilgili olarak emsal hisler taşıdığını biliyorum. Öğretim üyeliği ya da rastgele bir misyon hiç kuşkusuz sonsuza kadar devam etmez. Lakin üniversitemizden ayrılışımın kendi isteğim ve irademle olmasını dilerdim. Ne yazık ki o denli olmadı. Varsayımım büyük olasılıkla, mayıs ayında son iki kitabımla ilgili bir toplantıda siyasi iktidar konusunda ağır tenkitlerimin ve yanı sıra da Sadat isimli bir kuruluş ismine yapılan “silahla aldığımızı sandıkta vermeyiz” açıklamasına toplumsal medyada karşılık vermemin kelam konusu siyasal iktidarda reaksiyona neden olduğu ve bu reaksiyonun üniversite idaresine yansıtılmış olması, bir olasılıkla da üniversite idaresinin içinde bulunduğumuz şartlarda bu türlü bir telaşa kapılmış olmasıdır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.