Qualcomm Snapdragon XR2+ Gen 2 platformunu piyasaya sürdü

Qualcomm, Samsung ve Google’ın ortak XR projesi duyurularının üzerinden bir yıl geçtikten sonra, Snapdragon XR2+ Gen 2 platformu nihayet piyasaya sürüldü. Meta Quest 3’te kullanılan XR2 Gen 2’nin yerini alan bu gelişmiş çip, grafik işleme konusunda önemli iyileştirmeler sunuyor ve Apple’ın yakında çıkacak olan Vision Pro başlığıyla rekabet edebilir bir performans sergiliyor.

Snapdragon XR2+ Gen 2, özellikle göze çarpan bir özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor: göz başına 4.3K çözünürlük desteği ve 90fps yenileme hızı. Bu, XR2 Gen 2’nin 3K çözünürlüğüne kıyasla önemli bir sıçrama olup, kullanıcılara daha keskin ve sürükleyici bir VR deneyimi sunmayı vaat ediyor.

Qualcomm Snapdragon XR2+ Gen 2 platformunu piyasaya sürdü

Bu yeni platform, geliştirilmiş takip yetenekleriyle de öne çıkıyor. Cihaz üzerinde güçlü yapay zeka ile birlikte 12 kamerayı destekleyebilen XR2+ Gen 2, VR başlıklarının kullanıcı hareketlerini ve çevresini doğru bir şekilde takip etmesini sağlayarak, sanal ortamlarda daha sezgisel navigasyon ve etkileşim imkanı sunuyor.

Qualcomm, işlem gücü konusunda da iddialı. XR2+ Gen 2, GPU frekansında %15, CPU frekansında ise %20’lik bir artışla, daha yüksek performans ve en zorlu VR uygulamalarını bile rahatlıkla çalıştırma yeteneği sunuyor.

VR başlık geliştirmeyi hızlandırmak için Qualcomm, Goertek ile yeni bir referans tasarım oluşturdu. Bu hazır platform, iki konfigürasyonda sunuluyor: biri 3K çözünürlük için XR2 Gen 2 ile, diğeri ise tam 4K deneyimi için XR2+ Gen 2 ile güçlendirilmiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*